'Güvenlik soruşturmasından geçemeyen kaç kişi var?'

'Güvenlik soruşturmasından geçemeyen kaç kişi var?'

'Güvenlik soruşturmasından geçemeyen kaç kişi var?'
18 Aralık 2019 - 16:51

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine karşın valilikler bünyesinde oluşturulan birimler tarafından bu uygulamanın fiili olarak sürdürüldüğünü belirterek “Bu uygulama hukuku dolanmak değil midir?” diye sordu.
TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı bütçesi konuşuldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, kurumuadına katıldığı görüşmelerde milletvekillerinin sorularını da yanıtladı.
1 Şubat 2018’de çıkarılan 7070 Sayılı OHAL Kararnamesiyle memurluk ve kamuya girişlerde güvenlik soruşturması ve arşiv kaydı zorunluluğu getirilmişti.
CHP’nin açtığı iptal başvurusunu karara bağlayan Anayasa Mahkemesi söz konusu düzenlemeyi iptal etmişti. Karar, 29 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak OHAL düzenlemesi yürürlükten kaldırılmıştı.
Karara karşın birçok kentte uygulamanın farklı şekillerde devam ettiğine ilişkin bilgiler kamuoyuna yansımıştı. Konuyu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a aktaran CHP’li Sümer, Anayasa Mahkemesi’nin kararını anımsatarak “Bir OHAL uygulaması olan ve içeriğinin neleri kapsadığı kamuoyu tarafından bilinmeyen bu uygulama iptal edilmesine karşın, birçok yerde fiilen bu uygulamanın devam ettiği ileri sürülmektedir” dedi. Sümer, kendilerine gelen bilgilere göre işe alımlar için valilikler bünyesinde bir birim oluşturulduğu ve güvenlik soruşturmalarının bu birimler tarafından yapıldığını söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum