‘Hastalıktan korunmak için ellerinizi temiz tutmalıyız’

Çukurova Devlet Hastanesi’nde ‘Dünya El Hijyeni Günü’ kutlandı

‘Hastalıktan korunmak için ellerinizi temiz tutmalıyız’

Çukurova Devlet Hastanesi’nde ‘Dünya El Hijyeni Günü’ kutlandı

‘Hastalıktan korunmak için ellerinizi temiz tutmalıyız’
09 Mayıs 2022 - 09:23

Haydar ŞENGÜL
 
ADANA(GÜNAYDIN)-Çukurova Devlet Hastanesi’nde, enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde, hastalıklardan korunmada ve antibiyotiklere direnç gelişmesinin önlenmesinde en önemli basamak olan el hijyeninin önemine vurgu yapılan ‘Dünya El Hijyeni Günü’ kutlandı.

Çukurova Devlet Hastanesi’nde açılan stantlarda hastalara ve hasta yakınlarına el hijyeninin önemi anlatıldı. Çukurova Devlet Hastanesi Başhekimi Akif Küçükcan da, el hijyeninin önemine dikkat çekerek, COVID-19 salgını süresince sürekli çalışmalar yaparak el hijyeni konusunda farkındalık yaratarak insanları bilinçlendirdiklerini söyledi. Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yöntemin el temizliğinden geçtiğini ifade eden Başhekim Küçükcan, “O yüzden ellerimizi sürekli  yıkamak ve temiz tutmak zorundayız. 
Ellerde yaklaşık yüzün üzerinde çeşit bakteriler bulunmaktadır. Gün içerisinde ellerimizi, ağzımıza, burnumuza, gözümüze götürdüğümüzden hastalıkların geçişinde eller çok  önemli bir yer tutmaktadır” dedi. Başhekim Küçükcan, en iyi şekilde elin nasıl yıkanacağı konusunda da şu bilgileri verdi:
“El yıkamanın üç türü vardır; sosyal el yıkama, hijyenik el yıkama, cerrahi el yıkama.  Sosyal el yıkama, günlük yaşantıda herkesin uygulaması gereken el yıkama türüdür. Tuvaletten sonra, yemeklerden önce ve sonra, hayvanları sevdikten sonra…vb, akan su altında, sabun ile ellerin 20 saniye boyunca yıkanması ve sonra kurulanması gerekir. Bu konuya dikkat çekmek için 15 Ekim Günü, 2008 yılından itibaren “Küresel El Yıkama Günü”  ilan edilmiştir.

Hijyenik el yıkama, hastanelerde, sağlık çalışanlarının uygulaması gereken el yıkama türüdür. Hijyenik el yıkama için su ve sabun kullanılabileceği gibi alkol bazlı el antiseptikleri de kullanılabilir. “
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum