İcra dairesinde skandal!

Adana 4.İcra Dairesi, iddiaya göre, bir tarlanın haciz işlemini tapu dairesine geç bildirince, borçlu kişi 192 bin liralık tarlayı başka birine devretti, alacaklı ise mağdur edilmiş oldu

İcra dairesinde skandal!

Adana 4.İcra Dairesi, iddiaya göre, bir tarlanın haciz işlemini tapu dairesine geç bildirince, borçlu kişi 192 bin liralık tarlayı başka birine devretti, alacaklı ise mağdur edilmiş oldu

İcra dairesinde skandal!
01 Ağustos 2019 - 17:02

192 BİN LİRA ALACAĞI İÇİN HACİZ İŞLEMİ BAŞLATTI
Adana 4. İcra Dairesi’nde, bir kadının 192 bin liralık alacağı ile ilgili başlattığı haciz işleminin kişi ya da kişilerce nasıl kötü niyetle ve bilinçli şekilde engellendiğine dair skandal olay şöyle yaşandı. Adana’da F.P. isimli bir kadın Yüreğir ilçesindeki tarlasını K.K.’ye sattı. Yapılan pazarlık sonucunda F.P., tarlasının bedelinin bir kısmını peşin, 160 bin liralık kısmı için de senet aldı. Ancak, tarlayı alan K.K. borcunu günü gelmesine karşın ödemeyince F.P. senedi işleme koyup alacağına karşılık daha önce sattığı tarlaya haciz işlemi başlattı. F.P.’nin alacağı da 192 bin liraya çıktı.

YASAYI HİÇE SAYIP HACİZ BAŞVURUSUNU GEÇ YAPTILAR
Alacaklı F.P., 192 bin lira alacağını alabilmek için 2018/12189 takip numaralı dava dosyası üzerinden borçlu K.K.’nin Yüreğir İlçesi Gökçeli Mahallesi 127 Ada 3 parselde kayıtlı taşınmaz kaydına haciz konulması için Adana 4.İcra Dairesi’ne 22 Kasım 2018’de başvurdu. İcra İflas Kanunu’nun 79. Maddesi’ne göre, icra dairesindeki görevlilerin 3 gün içinde başvuruyu ilgili tapu dairesine bildirmesi gerekirken iddiaya göre haciz başvurusu Adana 4.İcra Dairesi İcra Müdür Yardımcısı Ü.Y.E. tarafından adeta bilinçli bir şekilde sümenaltı yapıldı ve yasal süreç 2 gün gecikmeli olarak yani 27 Kasım 2018’de Yüreğir Tapu Müdürlüğü’ne bildirildi.
 
BİLİNÇLİ OLARAK TARLA BAŞKASINA SATTIRILDI
Yüreğir Kaymakamlığı Tapu Müdürlüğü Tapu Sicil Müdür Yardımcısı S.Ö. imzasıyla haciz işlemi için verilen cevapta, borçlu K.K. adına taşınmaz kaydına rastlanmadığından talebin reddine karar verildiği bildirilirken dip notta ise K.K.’nin hissesini 26 Kasım 2018’de H.Ç.’ye sattığına dikkat çekildi. Eğer, Adana 4.İcra Dairesi İcra Müdür Yardımcısı Ü.Y.E., yasal görevini yapmış olup zamanında yani 25 Kasım ve bu tarihten önce 3 gün içinde tapu dairesine haciz işlemini bildirmiş olsa idi tarla satılmamış olacak, F.P. de mağdur olmayacaktı. Adana 4.İcra Dairesi tarafından, bilinçli şekilde yapıldığı sanılan geç haciz başvurusu yüzünden 192 bin liralık mağduriyete uğrayan F.P. usulsüz yapıldığını iddia ettiği satışın iptali için mahkemeye başvurdu.
 
ÇETE İŞİ Mİ?
Adana Cumhuriyet Başsavcılığına, Adana Günaydın Gazetesi olarak, Adana 4.İcra Dairesi’nde yaşanan bu skandal olayın başka insanların da mağdur edilmemesi için suç duyurusu olarak kabul edilmesini istiyoruz. Başsavcılıkça yapılacak araştırmada, bu skandalın içinde devlet memur ya da memurlarının yanı sıra kimlerin bulunduğunu, çete bağlantılı mı çalışıp çalışmadıklarının da araştırılmasını istiyoruz.  Bu haberimiz üzerine çok sayıda kişinin icra dairesinde yaşadıkları mağduriyetler konusunda ihbarlarda bulunacağına da inanıyoruz. İcra daireleriyle işi olan çok sayıda avukat ve vatandaşın, yaşanan haksızlıkları, icra dairesinde çalışan memurlarla kötü olmamak ve işlerinin aksatılmaması için şikayet konusu yapmadıkları da iddia ediliyor.
 

Hacze başlama müddeti:
Madde 79 – İcra dairesi talepten nihayet üç gün içinde haczi yapar. (Değişik fıkra: 6/6/1985-3222/10 md.) Haczolunacak mallar başka yerde ise haciz yapılmasını malların bulunduğu yerin icra dairesine hemen yazar.

İşte o belgeler:


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum