İstenilen para bulunamazsa iki kardeş kör olacak

İstenilen para bulunamazsa iki kardeş kör olacak

İstenilen para bulunamazsa iki kardeş kör olacak
16 Mayıs 2019 - 11:20

Olay Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde yaşandı. Şimdi 43 yaşında olduğu öğrenilen Recep Bektaş, 20 yıl önce amcasının kızı Songül Bektaş ile evlendi. Çiftin Ferdi, Fatma, Emiş ve Hiranur isimli çocukları oldu.  Ancak yıllar sonra bu çocuklardan 17 yaşındaki lise öğrencisi Ferdi ile 12 yaşındaki ortaokul öğrencisi Emiş Bektaş'ta okulların yaptırdığı taramada akraba evliliğine dayalı retina bozukluğu nedeniyle görme sıkıntısı yaşadığı ortaya çıktı.  Hastanede yapılan incelemede hastalığın ilerlediği ve bundan 2 ay önce 6 ay gibi kısa sürede ameliyat olmamaları durumunda tamamen kör olacakları bildirildi.
4 AY İÇİNDE AMELİYAT OLMASI GEREKİYOR
Hastalığın tedavisinin sadece iki tane özel hastanede yapılıyordu ve her bir göz için 30 bin lira para istendi. Toplamda 120 bin lira gerekiyordu ancak baba günü birlik işlerde çalıştığı için için bu parayı ödeyecek durumu yok. Bunun üzerine Emiş ve Ferdi Bektaş'ın öğretmenleri devreye girerek çocuklara, "Bugün bir iyilik yap, Emiş ve Ferdi'ye Işık Ol" isimli kampanya başlattı. Ancak kampanya kapsamında bu zamana kadar sadece 12 bin lira toplanabildi. Çocukların 4 ay içinde ameliyat olması için 120 bin lira gerekiyor. 
HAYIRSEVERLERDEN DESTEK BEKLİYORLAR
Günübirlik işlerde çalışarak geçimini sağladığını söyleyen baba Bektaş, "Umudumuz bu kampanyada. Çocuklarımın bir an önce kök hücre nakli olması gerekiyor yoksa görme yetilerini kaybedecekler" dedi.  Tufanbeyli Şehit Mesut Alcı Anadolu Lisesi Müdürü Mahmut Çakar da öğrencinin durumunu ilk fark ettiklerinde basit bir göz rahatsızlığı sanarak tedavi için yönlendirdiklerinde, hastalığın boyutunun ciddi olduğunu ve tedavi edilmezse çok daha ileri seviyeye gideceğini öğrendiklerini kaydetti. Kaymakamlıkla görüşerek hem öğrencileri hem de aynı rahatsızlık yaşayan kardeşi Emiş için kampanya başlattıklarını belirten Çakar, 120 bin lira gereken tedavi masrafı için hayırseverlerden destek beklediklerini söyledi.  Lise öğrencisi Ferdi Bektaş derslerinin iyi olduğunu ama son günlerde görme kaybı nedeniyle kitap okuyamaz duruma geldiğini, bir an önce tedavi olması gerektiğini aktardı. Emiş Bektaş da kör olmak istemediğini söyledi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum