Kadın dayanışması

Kadın dayanışması

Kadın dayanışması
29 Ocak 2020 - 12:56

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, girişimci kadınların Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal gelişimine büyük katkı sunacağını vurguladı.
Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Berman Mantı ve Yönetim Kurulu üyelerine nezaket ziyareti gerçekleştiren Dr. Şevkin, iş, siyaset, spor ve eğitim alanında daha çok kadın adına yer verilmesinin önemine dikkat çekti.
Günümüz Türkiye’sinde kadınların iş yaşamında, evde, sosyal hayatta şiddete, sömürüye ve adaletsizliğe uğramaya devam etmesinden duyduğu üzüntü ve kaygıyı paylaşan Dr. Şevkin, “Yalnızca Türkiye’yi değil, dünyayı da olumlu yönde değiştirebilecek kadınlarımız, iş cinayetlerine kurban gitmemeli, sendikasız, sigortasız ve sosyal haklardan yoksun bir çalışma ortamına zorlanmamalı” dedi.
İŞKAD’ın Adana’nın ekonomik gelişimi ve kadınların daha çok etkin olması için büyük çaba harcamasından duyduğu memnuniyeti paylaşan Dr. Şevkin, şunları söyledi:
“Tüm okullarda girişimcilik eğitimleri gerçekleştiren İŞKAD’lı kadınlarımızın örnek olmasını diliyorum. Küçük yaşlarda başlayacak girişimcilik ruhunun, inovatif düşüncenin, olumlu yönde değişim ve gelişimin ekonomik atılımları beraberinde getireceğine inanıyorum. Özellikle kız çocuklarımızın okullaşma oranının artması için büyük bir mücadele gerekiyor. Türkiye’de kadınların istihdam oranı erkeklerin yarısından daha az. 15 yaşından büyük kadınların istihdam oranı yüzde 28.9 düzeyinde kalıyor. İşsizlik nedeniyle adeta kırılan 15-24 arası genç kadınların, iş için gittikleri her işletmeden, işyerinden eli boş dönmeleri büyük üzüntü yaratıyor. İŞKAD gibi kurumlarımızla birlikte hem iş yaşamında kadının adının var olması hem de kız çocuklarımızın eğitimlerini tamamlaması adına ortak işlere imza atmaktan onur duyarım.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum