Kalp hastalıkları gençleri de hedef alıyor

Kalp hastalıkları gençleri de hedef alıyor

Kalp hastalıkları gençleri de hedef alıyor
14 Aralık 2019 - 09:03

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Şan, obezite, koltuğa bağımlı hayat, fast-food tipi beslenme, stres, hipertansiyon, sigara, diyabet, yüksek kolesterol seviyesi gibi risk faktörlerinden birinin bile kişileri kalp ve damar hastalıklarına aday yapabildiğini söyledi.
Prof. Dr. Şan, dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kalp ve damar hastalıklarının, sanılanın aksine sadece yaşlı bireyleri değil, artık gençleri de hedef aldığını belirterek, "Bu konuda en önemli etken ise değiştirilebilen ve önlenebilen faktörlere rağmen sağlıksız yaşam alışkanlıkları olarak gösteriliyor. Öyle ki, obezite, koltuğa bağımlı hayat, fast-food tipi beslenme, stres, hipertansiyon, sigara, diyabet, yüksek kolesterol seviyesi gibi risk faktörlerinden birinin bile hayatımızda olması bizi kalp ve damar hastalıklarına aday yapabiliyor" dedi.
Türkiye’de 3,5 milyon civarında kalp hastası olduğunun düşünüldüğünü belirten Prof. Dr. Şan, “Yapılan bir çalışmaya göre, bu sayıya her yıl 120 ila 150 bin arasında yeni hasta ekleniyor. Türkiye'de yetişkinlerde kalp krizi nedeniyle ölümler, Avrupa'nın en yüksek oranlarını oluşturuyor. Ülkemizde yılda her 100 bin kişiden erkeklerde 760, kadınlarda ise 380 kişi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu oranlar İngiltere, Almanya gibi batılı toplumlarda görülen kalp krizi kaynaklı ölümlerin yaklaşık 3-4 katına denk geliyor” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum