Karalar, 'Karanlıktaki Işık'la sinema tarihini aydınlatıyor!

Başkan Zeydan Karalar, yazar Tahir Yüksel'in iğne ile kuyu kazar gibi ve bir bilim insanının doktora tezi hazırlar gibi özenle kaleme aldığı kitabı, edebiyat dünyasına armağan etti.

Karalar, 'Karanlıktaki Işık'la sinema tarihini aydınlatıyor!

Başkan Zeydan Karalar, yazar Tahir Yüksel'in iğne ile kuyu kazar gibi ve bir bilim insanının doktora tezi hazırlar gibi özenle kaleme aldığı kitabı, edebiyat dünyasına armağan etti.

Karalar, 'Karanlıktaki Işık'la sinema tarihini aydınlatıyor!
23 Ocak 2020 - 08:45

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Yol önemli elbette. Asfalt, kaldırım, üstgeçit önemli. İşçilerin hakkını vermek önemli, istihdam yaratmak önemli. Çağdaş bir kenti yaşatmak önemli. Sel baskınında sabaha kadar uyumamak, halk için, halkla birlikte koşturmak, çorbanı ekmeğini paylaşmak bunlar da önemli ama edebiyatta, sanatta vefa da önemli...
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın, himayesi ile edebiyat dünyasına kazandırılan 'Karanlıktaki Işık Yılmaz Güney' adlı kitap, işte bu vefa borcunu ödüyor.
Yazar Tahir Yüksel'in iğne ile kuyu kazar gibi ve bir bilim insanının doktora tezi hazırlar gibi özenle kaleme aldığı kitabı, edebiyat dünyasına armağan eden Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türk sinema tarihine değerli bir not düşüyor.
 
'DERİN MESAJLAR VEREN HEMŞEHRİMİZ'
 
Karalar, kitabın önsözünde, "Adana'nın bereketli topraklarında sadece bin bir çeşit bitki ve ürün yetişmez. Adana aynı zamanda sanatın birçok dalında evrensel değerde değerler üreten insanları da bağrından çıkarmış ve çıkarmaya da devam etmektedir. Türk sineması için Adana çok önemli, vazgeçilmez bir şehirdir. Ve Yılmaz Güney de Adana'dan yetişip Avrupa'yı, dünyayı etkileyen filmlere ve senaryolara imza atmış, gurur kaynağımız olan büyük sanatçı, sinemacıdır. Yılmaz Güney evrensel düşünen ve bütün evrene sinema ile derin mesajlar veren hemşerimizdir." diyor.
 
'KANLI BUĞDAY'DAN SONRA...
 
Yazar Tahir Yüksel ise, ünlü sanatçı Yılmaz Güney'i anlatırken, ilk kez 1966 yılında tesadüfen “Kanlı Buğday” filmini izledikten sonra ondan etkilendiğini yazıyor.
Yüksel, "Ondan çok şey öğrendim. Ailemin attığı temeller üzerine ondan öğrendiklerimle hayatımı şekillendirdim. Ondan; sevmeyi, saymayı öğrendim. Hak yememeyi, hak aramayı, adaletli olmayı öğrendim. Ondan boyun eğmemeyi, dik durmayı öğrendim. En önemlisi ondan vicdanlı olmayı öğrendim." diyerek, Yılmaz Güney'in yaşamına kattığı değerleri okurlarıyla paylaşıyor.
 
KİTAP 5 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR
 

Tahir Yüksel, büyük bir emek vererek, sabırla ve özenle hazırladığı 600 sayfalık müthiş bir eseri Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın himayesinde Türk edebiyatına ve sinema tarihine kazandırıyor. Yılmaz Güney kitabı beş bölümden oluşuyor: Birinci bölüm Abim Yılmaz Güney, burada kitabın yapım öyküsü anlatılıyor. ikinci bölüm, Yılmaz Güney, yaşamı; üçüncü bölüm; Filmleri: Dördüncü bölüm, İsmi değiştirilen filmleri (Yılmaz Güney'in bazı filmleri ismi değiştirilip, malzemesi kullanılarak yeniden gösterime sokulurmuş, onlar ve asılları). Beşinci bölüm İkinci Sezon Afişleri. Kitabın içinde  Yılmaz Güney’in çektiği bütün filmlerin afişleri, fotoğrafları, gazete haber ve kupürleri, filmlerin öyküleri yer alıyor.
 
AİLE YAŞANTISINDAN ÖDÜLLERİNE
KADAR HER ŞEY KİTABIN İÇİNDE VAR

 
Yazar Tahir Yüksel'in büyük emek vererek hazırladığı bu kitabı okudukça ünlü sanatçı Yılmaz Güney'i yıllarca bildiğiniz halde hiç tanımadığınız gerçeği ile yüz yüze geliyorsunuz.
Aile yaşantısı, başrolde oynadığı filmler, çektiği çileler, gönderdiği mektuplar, aldığı ödüller, yurt içinde ve yurt dışındaki yaşantısı ve daha aklınıza gelmeyecek bir çok özelliği ile 'Karanlıktaki Işık Yılmaz Güney' tam bir başucu kitabı... Keyifle okumalar.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum