Koncuk'tan asgari ücret tepkisi

Koncuk'tan asgari ücret tepkisi

Koncuk'tan asgari ücret tepkisi
19 Aralık 2019 - 15:18

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, ülkedeki büyümenin vatandaşın cebine yansımadığı taktirde bunun bir anlam ifade etmediğini söyledi.

Bütçe Kanunları ile Kesin Hesap Kanunları ve Bu Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi görüşmeleri sırasında Genel Kurul’da bir konuşma yapan Koncuk, “Bugünlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu görev yapıyor. TÜİK, Komisyona hafif iş kolu için 1.940 lira, orta iş kolu için 2.086 TL, ağır iş kolu içinse 2.331 TL asgari ücret önermiş. TÜİK’e göre, ağır statüde çalışan bir işçinin geçim maliyeti sadece yüzde 5,4 artmış, Hâlbuki hedeflenen enflasyon bile 2019 yılı sonu itibarıyla yüzde 12’dir. TÜİK talimatlara göre hareket eden bir kuruluş hâline geldi maalesef, yani TÜİK’in rakamlarının vatandaşların, halkın, memurun, işçinin, çalışanın durumunu anlatmadığını biliyoruz. Geçen sene aynı TÜİK yüzde 37,4 artış öngörmüştü, ne değişti? Oradaki görevliler değişti, yetkililer değişti. TÜİK’ten, ne istiyorlarsa o rakamlar çıkıyor.” dedi.

İYİ Parti Adana Milletvekili Koncuk, “Çalışanlara, asgari ücretli dâhil, işçi dâhil, memur dâhil refah payı verilmesi gerekir, eğer ülkedeki büyüme vatandaşın cebine yansımıyorsa bu büyümenin vatandaş için, millet için bir anlamı olmadığı çok açıktır. Üç yıllık, beş yıllık, on yıllık planlar konulması gerekir. Türkiye’de, sendikacılık eylem yapma özelliğini kaybetti bu nedenle TÜRK-İş etkili olamıyor. Sendikacılık önemli faaliyet ama sendikacılığın fonksiyonu maalesef ortadan kalktı çünkü ne kadar demokrasi o kadar sendikal mücadeledir. Öyle bir ortam yok maalesef. Dolayısıyla Asgari Ücret Tespit Komisyonunda çoğunluk Hükûmet yanlısı, işveren yanlısı olduğu için TÜRK-İş bu komisyonda hangi rakamı ortaya koyarsa koysun eylem gücünü sahaya yansıtamadığı sürece bir şey alabilmesi mümkün değildir.” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum