Korkut: Narenciyede yangın var

Korkut: Narenciyede yangın var

Korkut: Narenciyede yangın var
28 Mayıs 2020 - 14:50

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, Türkiye’nin en büyük turunçgil üreticisi konumunda olan Adana'da geçen hafta yaşanan mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıklarının başta limon ve mandalina olmak üzere tüm çeşitlerde büyük hasara neden olduğunu söyledi. 
Ovadaki narenciye bahçelerindeki hasar tespit çalışmalarından sonra izlenimlerini “narenciyede yangın var” diye özetleyen Korkut, “Bu sene öyle bir yıl oldu ki üretici darbe üzerine darbe yedi. Önce aşırı soğuklar ve don olayları, sonrasında gelen Covid-19 pandemisi ve buna bağlı olarak ihracat kapılarının kapatılması ve şimdi de aşırı sıcaklarla ortaya çıkan büyük zarar” diye konuştu.
Adana’nın Narenci üretiminin kalesi olduğuna vurgu yapan Korkut,  Türkiye narenciye üretiminin neredeyse yüzde 90’ının Akdeniz Bölgesi’nde gerçekleştiğini, Adana’nın iseTürkiye’deki portakal ve mandarinin yaklaşık % 25’ini, limonun da yaklaşık %20’sini üretmekte olduğunu belirterek şöyle konuştu: Bununla birlikte greyfurt’un da yaklaşık % 75’ini üretmektedir. Narenciyede böylesine önemli bir şehir bu sene felaket üzerine felaket yaşadı. Önce soğuk hava ve don olayları karşılaştı. Sonrasında Covid-19pandemisi nedeniyle ihracat kapıları kapatılınca ürünler elde kaldı ve narenciye fiyatları düştükçe düştü. Şimdi de geride bıraktığımız günlerde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle narenciye meyveleri aşırı derecede zarar gördü.Üretici deyim yerindeyse perişan hale geldi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum