Obezite Merkezi Adanalıları zayıflatıyor

Obezite Merkezi Adanalıları zayıflatıyor

Obezite Merkezi Adanalıları zayıflatıyor
11 Temmuz 2019 - 17:02

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi’nde, çağın hastalığı obeziteye karşı mücadele eden hastalar 1 yılda toplamda 1 ton 352 kilogram kaybetti.
Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan obeziteyle mücadele kampanyasında 5 pilot bölgedeki ilk merkezlerden biri olan Adana Şehir Hastanesi Obezite Merkezi 1’inci yaşını kutladı.
12 ayda, İstanbul’da Samatya ve Bağcılar, Kahramanmaraş ve Gaziantep ile birlikte Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de içinde bulunduğu pilot bölgelerde yürütülen obeziteyle mücadele savaşında, sadece Adanalılar toplamda 1 ton 352 kilogram kilo verdi. Tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olan obeziteye karşı, uzman hekim, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist ve yaşam koçundan oluşan geniş bir kadroyla mücadele eden Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Merkezi Obezite Merkezi’nde, 6 modülden oluşan ve yüzde yüz başarı hedefiyle başlatılan programda hastalar, ilaç kullanmadan ve bıçak altına yatmadan fazla kilolarına veda ettiler.
 
"Obezitede Avrupa şampiyonuyuz"
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi’nin 1’inci yaş kutlamasında konuşan, merkezin sorumlusu Başhekim Yardımcısı Dr. Sibel Demir, 2018 yılında yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin obezitede Avrupa şampiyonu olduğunun altını çizdi.
51 ülkenin incelendiği araştırmada, Türkiye’nin yüzde 32’sinin obezite hastası olduğunun duyurulduğunu belirten Dr. Sibel Demir, obezitenin tüm dünyada giderek arttığını vurguladı. Demir, "Toplum sağlığını ve ülke ekonomisini ciddi anlamda etkileyen obeziteye karşı, 1 sene önce Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak direnç göstermeye başladık. Obezite Merkezimizde, her biri konusunda yetkin uzman doktor, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist ve yaşan koçundan oluşan geniş bir ekiple çalışmalarımızı yürüttük. Bu yolda 1 ton 352 kiloya veda ettik" dedi.
Türkiye’nin yetişkin nüfusunun 3’te 1’inin obez olduğunu söyleyen Dr. Demir, yüksek vücut kitle endeksinin yani obezitenin; ölüme ve sakatlığa yol açan risk faktörlerinin başında geldiğini dile getirdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum