‘Olmazı oldurduk’

CHP Adana İl Örgütü’nün düzenlediği “Her şey çok güzel olacak ama nasıl” konulu panelde izdiham yaşandı

‘Olmazı oldurduk’

CHP Adana İl Örgütü’nün düzenlediği “Her şey çok güzel olacak ama nasıl” konulu panelde izdiham yaşandı

‘Olmazı oldurduk’
27 Mayıs 2019 - 09:45

Haydar ŞENGÜL
 
ADANA(GÜNAYDIN)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü’nün düzenlediği, moderatörlüğünü Av.Erdal Yıldırım’ın yaptığı, gazeteciler Şirin Payzın, Deniz Zeyrek ve Levent Gültekin’in konuşmacı olduğu “Her şey çok güzel olacak ama nasıl?” konulu panel Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Adeta izdihamın yaşandığı panelde, izleyiciler salona sığmayınca, diğer salon açıldı, birçok Adanalı paneli taburelerde oturarak ve ayakta izledi.
 
“TAM BİR DAYANIŞMA SERGİLEMEK MUTLAK BİR GEREK”
Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın da katıldığı panelin açış konuşmasını CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi yaptı. Türkiye’nin tek adam rejiminin bütün hoyratlığı ve ilkelliği ile kuşatma altında olduğunu belirten Çelebi, “Her şeyin çok güzel olabilmesi için bütün demokrasi güçlerinin olanca samimiyeti ve kararlığıyla tam bir dayanışma sergilemesi mutlak bir gerekliliktir” dedi.
 
KARALAR: BÜYÜK BİR İŞ BAŞARDIK
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeni bir sürece doğru gittiğini söyledi. Karalar, “Hepimiz çok mutluyuz, olmazı oldurduk. ‘Olmuyor kardeşim, olmayacak bu iş. Biz sahada kazansak, sandıktan çıksak bile çıkartmazlar, alırlar elimizden seçimi’ diyordu herkes. ‘Bizim oylarımızı koruyamıyorsunuz, bundan sonra size oy vermeyeceğiz, oy vermeye gitmeyeceğiz’ sesleri yükselir gibi oluyordu. Tam da herkesin umudunu yitirdiği, umutsuzluğa sevk olduğu, ‘artık bu iş olmayacak’ dediği bir ortamda hep birlikte büyük bir iş başardık” şeklinde konuştu.
 
“TEKRAR DİRENME, MÜCADELE ETME, KAZANMA ARZUSUNU KAZANDIK”
Toplumda oluşan umudun önemine vurgu yapan Karalar, “Biz evet seçildik ve belediye başkanı olduk ama aslında giden, yitirilen umudun, umutsuzluğun derbeder edilip, yeniden umuda dönüşmesini sağlamak, insanlara tekrar umut vermek her şeyin üstünde ve her şeyin önünde. Bizim  tekrar umudumuz oldu. Biz tekrar direnme, mücadele etme, kazanma arzusunu kazandık. Hiç merak etmeyin bu arzu kararlılık İstanbul’u bize bir kez daha kazandıracak. Hiç endişe etmeyin” ifadelerini kullandı.
 
TÜRKİYE’YE UMUT VEREN SLOGAN
 “Her şey çok güzel olacak” sloganının Türkiye’nin dört bir yanına umut verdiğini aktaran Gazeteci Şirin Payzın, bu sloganın CHP’ye oy veren ve vermeyen ancak gerçekten bir mücadele ortaya koyup,  ülkenin, kendisinin ve çocuklarının geleceği için mücadele etmek gerektiğine inananlar için çok büyük bir motivasyon olduğunu vurguladı.
 
RAKAMLARLA TÜRKİYE’NİN GELDİĞİ NOKTA
AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılındaki ekonomik verilerle bugünü karşılaştıran Gazeteci Deniz Zeyrek, çarpıcı rakamları izleyicilerle paylaştı. 2002’den 2019’da gıda fiyatlarının yüzde 407, konut fiyatlarının yüzde 432, ulaştırma masraflarının yüzde 390 arttığını, Türkiye’nin enflasyon yüksekliği sıralamasında yaklaşık 200 ülke arasında 64.sıraya yükseldiğini ifade eden Zeyrek, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yazar kasaların atıldığı 2001 yılında yüzde 11,7 olan işsizlik oranının bugün resmi rakamlara göre yüzde 14,7’ye ulaştığını, işsiz sayısının 2,2 milyondan 5 milyona çıktığını, her yüz gençten 30’unun işsiz olduğunu, 16 milyon kişinin açlık sınırı altında, 48 milyon kişinin de yoksulluk sınırı altında yaşadığını, 0,67 lira olan dolar kurunun ise bugün 6,1 liraya yükseldiğini vurguladı.
 
“TOPLUM YENİ BİR SİYASET İSTEDİĞİNİ GÖSTERDİ”
Seçim sonuçlarını, “Toplum yeni bir siyaset istediğini gösterdi” diyerek değerlendiren Yazar Levent Gültekin, 31 Mart seçimlerinde önemli olanın adayın kimliğinin değil, insanların yaşamına inancına saygı duyup, onlarla duygusal bağ kurulabilmesi olduğunu kaydetti. Bunu başaran adayların seçimi kazandığına dile getiren Gültekin, toplumun giderek iki sınıfa ayrıldığını vurguladı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum