Örnek mütalaa!

Cumhuriyet Savcısı, eski eşinin iş arkadaşını öldüren, eşini ise öldürmeye teşebbüs eden sanık için haksız tahrik indirimi uygulanmamasını istedi, uygulanması halinde ise kadın cinayetlerine adeta davetiye çıkartılacağını belirtti.

Örnek mütalaa!

Cumhuriyet Savcısı, eski eşinin iş arkadaşını öldüren, eşini ise öldürmeye teşebbüs eden sanık için haksız tahrik indirimi uygulanmamasını istedi, uygulanması halinde ise kadın cinayetlerine adeta davetiye çıkartılacağını belirtti.

Örnek mütalaa!
11 Temmuz 2018 - 09:05

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’da boşandığı eşi Leyla Dönmez’i dolmuş durağında tabancayla öldürmeye teşebbüs eden, Dönmez’in iş arkadaşı Volkan Dal’ı ise öldüren Nuh Murat Uludemirci’nin yargılandığı davada mahkeme savcısı, kadın cinayetlerinin önlenmesi için örnek bir mütalaa verdi. Savcı, verdiği esas hakkındaki mütalaasında yargılama sonunda haksız tahrikin uygulanması halinde yeniden evlenen, nişanlanan veya bir ilişkiye başlayan eski eşin ölümüne adeta davetiye çıkartılacağını iddia ederek sanığa haksız tahrik indirimi uygulanmamasını istedi.

Adana 9.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Nuh Murat Uludemirci, öldürülenin babası Salih ve annesi Fatma Dal ile tarafların avukatları geldi. Olayla vücuduna isabet eden 2 kurşunla ölümden dönen Leyla Dönmez bir yakınının yardımıyla özürlü arabası ile duruşmaya getirildi. Eski eşinin iş arkadaşı Volkan Dal’ı öldürmekten müebbet,  eski eşini öldürmeye teşebbüs suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenen Uludemirci, öldürdüğü Dal ile daha önce konuştuğunu ve eski eşinden uzak durmasını istediğini söyledi.

‘İKİSİNİ SAMİMİ ŞEKİLDE GÖRDÜM’

Halasında kaldığını ifade eden Uludemirci, “Sabahları işe giderken bekleyip birlikte gittiklerini de gördüm.  Olay günü ganyan bayiine giderken tesadüfen ikisini samimi şekilde gördüm, durakta gülüşüyorlardı. Şuurumu kaybettim. Amacım öldürmek değildi, yere doğru sıktım nasıl isabet ettiğini anlamadım. Öldüğünü de karakolda öğrendim” dedi.

ÖZÜRLÜ SANDALYESİ İLE DURUŞMAYA GELDİ

Özürlü sandalyesinde ifade veren Leyla Dönmez, eşi ile altılı ganyan, iddia gibi bahis oynadığı ve kıskanç olması nedeniyle boşandıklarını söyledi. Olay tarihinden önce eşinin birkaç kez kendisi ile barışmak istediğini ifade eden Dönmez, “Ben barışmak istemediğimi söyleyince beni öldüreceğini söyleyerek tehdit etmişti. O zaman karakola şikayette bulunmuştum” dedi. Dönmez, iş arkadaşının öldürülmesi kendisinin de öldürülmek istenmesi olayını da şöyle anlattı:

‘DURAKTA BEKLERKEN 2 EL ATEŞ ETTİ’

“İş yerinde çalıştığım Volkan Dal ve yine iş arkadaşlarım Veli, İlknur, Sibel ve adını hatırlamadığım bir bayan arkadaşım hep birlikte işten çıktık. İşyerine yakın yerde dolmuş durağında dolmuş bekliyorduk. Ben Volkan ile yan yana değildim.  Benden 2-3 metre uzaktaydı. Arkadaşım İlknur ile konuşurken birden Nuh önüme geldi. Bana ‘Ne yapıyorsun burada’ dedi.  ‘Dolmuş bekliyorum’ diyeceğim anda silahını çıkartıp bana 2 kez ateş etti, yere düştüm. Yerdeyken bir kez daha ateş etti. Sonrasını hatırlamıyorum.”

Dönmez, sorulan soru üzerine öldürülen arkadaşı Dal ile aralarında duygusal bir ilişkinin olmadığını söyledi.

KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNLENMESİ İÇİN ÖRNEK MÜTALAA

Davada araştırılacak başka husus olmaması üzerine mahkeme savcısı Celal Hakan Kan,  kadın cinayetlerinin önlenmesi yönünde örnek sayılabilecek bir mütalaa verdi. Savcı, esas hakkındaki mütalaasında, sanık Nuh Murat Uludemirci ile Leyla Dönmez’in yaklaşık 17 yıl evli kaldıkları, şiddetli geçimsizlik nedeniyle bu evliliklerini anlaşmalı boşanma davasıyla sonlandırdıklarını belirtti. Uludemirci’nin boşanmalarına karşın eski eşini takip ettiği, hatta bu eylemini tehdit ve rahatsızlık boyutuna ulaştığını ifade eden Savcı, Leyla Dönmez’in şikayeti üzerine Uludemirci hakkında uzaklaştırma kararı verildiğine dikkat çekti.

‘ESKİ EŞİNİN BİR BAŞKASİ İLE GÖRÜŞMESİNİ İÇ DÜNYASINDA MESELE HALİNE GETİRMİŞ’

Boşanmadan sonra Leyla Dönmez’in öldürülen Volkan Dal arasında duygusal bir ilişkinin başladığını mütalaasında belirten savcı Kan, “Her ne kadar yargılama aşamasında Leyla böyle bir ilişkinin varlığını inkar etse de dosya içeriğindeki ifadelerden bu ilişkinin mevcut olduğunun anlaşıldığı, Leyla ile Volkan’ın aynı işyerinde çalışmaları nedeniyle tanıştıkları, sanık Nuh’un eski eşinin bir başkası ile görüşmesini bir türlü kabullenemediği, adeta bu durumu kendi iç dünyasında bir mesele haline getirdiği anlaşılmıştır” dedi.

‘HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANMASIN’

Sanık Nuh’un, eski eşi Leyla ile iş arkadaşı Volkan Dal’ı dolmuş durağında beklerken görüp,  tabancasıyla her ikisine de ateş ederek Volkan’ı öldürdüğü eski eşini de öldürmeye teşebbüs ettiğini mütalaasında ifade eden Savcı Kan, yargılama sonunda sanığa haksız tahrik indirimi uygulanmamasını istedi. Savcı Kan, kadın cinayetlerinin önlenmesi açısından örnek sayılabilecek esas hakkındaki mütalaasında özetle şöyle dedi:

‘HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ ESKİ EŞİN ÖLÜMÜNE DAVETİYE ÇIKARTIR’

 “Leyla Dönmez’in, eşinden boşandıktan sonra müstakil bir yaşama sahip olduğu, bu yaşamı istediği gibi yönlendirme hakkına ve iradesine sahip bulunduğu, mahkeme kararıyla boşanmış bir kadın statü olarak bekar olması nedeniyle istediği insanla görüşme hakkının olduğu, bu durumun hem eski kocası, hem de toplum tarafından kabul edilmesinin gerektiği, evlilik birliğinin bitmiş olması nedeniyle evlerini ayıran ve ayrı hayatlara başlayan eşlerden birinin başka biri ile görüşmesinin diğer eşte elem ve ızdıraba neden olmayacağı, bu tür durumlarda haksız tahrikin kabulü halinde yeniden evlenen, nişanlanan veya bir ilişkiye başlayan eski eşin ölümüne adeta davetiye çıkartılacağı, kaldı ki sanığın olay günü arabasıyla gezerken katılan ile maktulü otobüs durağında beklerken gördüğü, otobüs durağında bekleme şeklinde gerçekleşen fiilin sanık Nuh Murat’ta ne gibi haksız tahrike neden olacağının savunma tarafından açıklanamadığı, bu nedenle sanık Nuh Murat’ın eylemi haksız tahrik altında gerçekleştirdiğinin kabul edilemeyeceği anlaşılmıştır.”

MÜEBBET VE AYRICA 18 YIL HAPİS İSTEDİ

Savcı Kan, sanığın Dal’ı öldürmekten müebbet, ayrıca, eski eşini öldürmeye teşebbüsten de 15 yıl, ruhsatsız tabanca bulundurmaktan da 3 yıl olmak üzere toplam 18 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

‘EN AĞIR CEZA VERİLMESİNİ İSTİYORUM’

Mütalaaya karşı söz hakkı verilen öldürülenin babası Salih Dal, “Önce Allah’a sonra adalete güveniyorum. Oğlumu planlayarak öldürmüştür. En ağır cezanın verilmesini istiyorum” dedi. Anne Fatma Dal ise, “Benim aslan gibi evladımı vurdu” diyerek sanığın cezalandırılmasını istedi.

‘PİŞMANIM’

Sanık Uludemirci de, savunmasını daha önce yaptığını belirterek, “Pişmanım” dedi. Uludemirci’nin avukatı ise, esas hakkındaki mütalaaya katılmadıklarını belirterek ayrıntılı savunmalarını hazırlamak için süre istedi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı karar için 12 Temmuz’a erteledi.