Ortağını öldüren iş adamına 18 yıl 5 ay hapis cezası verildi

Ortağını öldüren iş adamına 18 yıl 5 ay hapis cezası verildi

Ortağını öldüren iş adamına 18 yıl 5 ay hapis cezası verildi
16 Ağustos 2019 - 08:42

 
Neşet KARADAĞ


ADANA (GÜNAYDIN)
- Adana'da anlaşmazlık yaşadığı eski ortağı Hüsnü Yaşar’ı tabancayla öldürdüğü, 2 kişiyi de yaraladığı iddia edilen iş adamı Serdem Kadaş 18 yıl 5 ay 25 gün hapis cezası verilip tahliye edildi. 7 sanığa ise ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi. 
Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına daha önce ev hapsindeyken tutuklanan iş adamı Serdem Kadaş, tutuksuz sanıklardan Mehmet Emin Yaşar, Nasih Yaşar, Serkan Yaşar ile avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, davayı karara bağlayacağını belirtip taraflara söz hakkı verdi. Eski ortağı Hüsnü Yaşar’ı öldürdüğü iddia edilen Serdem Kadaş, eski savunmalarını tekrarlayarak, olay günü hedef gözeterek ateş etmediğini öne sürdü. Hüsnü Yaşar ile 17 yıldır kasa yapımı ortaklığı yaptıklarını belirten Kadaş, “Hüsnü’nün kardeşi Aziz işyerindeki bazı malzemeleri sattığı için ortaklığa son verdik. Kredi borcumu ödemek için bankaya giderken Hüsnü’nün işyerinin önünden geçtiğim sırada içeri girip olayları konuşmak istedim. Aziz, Nasih ve Mehmet Emin ellerindeki cisimle kafama vurdular. Tabancamla korkutmak için iki el havaya ateş ettim. Hedef gözeterek ateş etmedim. Aziz elimi tuttu, silah tekrar patladı. Hüsnü’nün öldüğünü olaydan 2 gün sonra öğrendim” diyerek kendini savundu. Diğer sanıklar da eski savunmalarını tekrarlayıp beraatlerini istedi. 
Sanık Kadaş’ın avukatı Ceyhun Bora Kahyalar da, müvekkilinin olay yerine öldürme kastıyla gitmediğini söyledi. Av.Kahyalar, “Eğer böyle bir niyeti olsaydı; öğle saatlerinde tüm mağdurların bir arada olduğu sırada bu eylemi gerçekleştirmesi mümkündü. Müvekkilime saldırmışlardır. Müvekkilim öldürme kastı ile hareket etmemiştir. Kendisini korumak için ateş etmiştir. Meşru müdafaa sınırları içinde hareket etmiştir” dedi. 
Mahkeme heyeti, sanık Kadaş’ı ‘Kasten adam öldürmek’ suçundan önce müebbet hapis cezasına mahkum etti. Daha sonra bu cezası, cinayeti haksız tahrik altında işlediği ve duruşmadaki iyi hali nedeniyle 15 yıl hapis cezasına indirildi. Kadaş’a ayrıca ‘2 kişiyi yaralama ve ruhsatsız silah bulundurma’ suçundan da 3 yıl 5 ay 25 gün hapis cezası verilip hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevrildi. Toplam 18 yıl 5 ay 25 gün hapis cezasına mahkum edilen Kadaş, tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi. Diğer sanıklar hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum