Oyun oynama bozukluğu gençleri tehdit ediyor

Oyun oynama bozukluğu gençleri tehdit ediyor

Oyun oynama bozukluğu gençleri tehdit ediyor
25 Ocak 2020 - 08:47

Özellikle genç kuşakları tehdit eden oyun bağımlılığı, günümüzde son derece yaygın bir hal almış durumda. Bilgisayar ve video oyunları yaklaşık 40 yıldır hayatımızda olsalar bile bunlarla ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarını görebilmek içinse henüz çok erken denilebilir. Türkiye’de daha çok16 ila 24 yaşları arasındaki gençleri tehdit eden oyun bağımlılığının fiziksel etkilerinin yanı sıra birtakım önemli psikolojik etkilerinin de olduğunu söyleyen Medline Adana Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Fulda Koyun, bu durumun doğru şekilde ele alınmadığı takdirde uzun vadeli ve ciddi yan etkileri olabileceğini belirtiyor.

GERÇEKLERDEN KOPUYORLAR

“Dijital oyun bağımlılığında bireyin uzun bir süre oyun oynamaya devam etmesi, buna ara verememesi, bu duruma bağlı olarak sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirememesi, farklı etkinliklerden uzak durması ve oyunları gerçek yaşamla ilişkilendirmesi gibi davranış bozukluklarının görülebileceğini kaydeden Psikolog Fulda koyun, “Günümüzde teknolojinin baş döndürücü bir şekilde ilerlemesi ile beraber durmaksızın gelişen oyunlar kullanıcıları kendisine daha çok bağlamaktadır. Kullanıcılar sanal ortamda kendi karakterlerini oluşturmakta, bunlar aracılığıyla gerçek hayatta yapamadıklarını yapabilmekte, olmak istedikleri gibi bir kişiliğe bürünebilmektedir. Böylece gün geçtikçe gerçekten uzaklaşmakta ve zayıf yönlerini kapattıklarını düşünmektedirler” diyor.

SORUNLARAYOL AÇIYOR

Dijital oyunları normalden fazla oynayan ergenlerde algılama sürecinde yavaşlama, muhakeme becerisinin zarar görmesi, anksiyete, depresyon, özgür düşünce ve arzu-eğilim yitimi, odaklanma problemi, öğrenme bozuklukları, duyguların azalması ve aile içi iletişimde azalma gibi problemler gelişebileceğini söyleyen Psikolog Fulda Koyun, sonyapılan araştırmalarınAsperger sendromlu (Çocukluk döneminde başlayan ve sosyal etkileşimi zorlaştıran gelişimsel bir sorun) ya da dikkat bozukluğu ve hiperaktivite öyküsü olan bireylerin oyun bağımlılığı açısından daha yüksek risk altında olabileceğini gösterdiğini anlatıyor.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum