‘Pelerin sallar gibi cübbe giyen avukatlar var’

Adana Baro Başkanı Küçük, avukatları duruşma salonlarında meslek etiğine göre davranmalarını istedi

‘Pelerin sallar gibi cübbe giyen avukatlar var’

Adana Baro Başkanı Küçük, avukatları duruşma salonlarında meslek etiğine göre davranmalarını istedi

‘Pelerin sallar gibi cübbe giyen avukatlar var’
22 Şubat 2020 - 08:50

Pelin ERKOCU

ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana Barosu’nca düzenlenen ‘Miras Hukuku’ konulu konferans yapıldı. Bir otelde yapılan konferansın açılışında konuşan Adana Baro Başkanı Veli Küçük, meslek içi eğitim seminerlerinin hızla devam ettiğini söyledi. Avukatların seminerlere gösterdiği ilginin kendilerini mutlu etiğini ifade eden Baro Başkanı Küçük, “Meslektaşlarımızın bilgi birikmelerini arttırmaları, deneyimlerini daha üst düzeye çıkartmaları noktasında bu seminerleri çok önemsiyoruz. Miras hukuku meslek yaşamımızda en fazla karşımıza çıkan konulardan biridir. Bir çok dava ile iç içe olan konu" dedi. 
Baro Başkanı Küçük, meslek kuralları, meslek etiği noktasında son günlerde çarpıcı olumsuzluklarla karşı karşıya kaldıklarına da dikkat çekerek meslektaşlarını uyardı. Küçük, şuları söyledi: 
“ Çok sayıda olumsuzluk örnek yaşıyoruz. Duruşma salonunda pelerin sallar gibi cübbe giyme, ölçüsüz meslektaşlar arası diyalog, sohbet, ayak ayak üstüne atarak o yargılamanın saygınlığı ve vakarı noktasında bizlere düşen o önemli görevi, kamusal görevi, hassasiyeti yerine getirmediğimizi görüyoruz. Sosyal paylaşıma konu olan bu olumsuzluklar hakkında da meslektaşlarımı bir kez daha uyarmak istiyorum. Yargının, savunmanın saygınlığı, avukatların kamusal görevleri ve mesleğin vakarı hepimizin birlikte ortaya koyacağı çabalar ve özen ile yaşama geçecektir. Bu hususu hiçbir zaman gözardı etmeksizin dikkatli olmanız noktasında hatırlatmayı bir görev biliyorum.”
Daha sonra ‘Miras Hukuku’ konferansına geçildi. Moderatörlüğünü Av. Gülay Ustakapı’nın yaptığı konferansta Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Nurcihan D. Özdoğan “Tenkis ve Denkleştirme", Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gamze Turan Başara "Mirasın Reddi ve Sonuçları " hakkında sunum yaptı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum