Rabia Naz için adalet çağrısı

Rabia Naz için adalet çağrısı

Rabia Naz için adalet çağrısı
15 Nisan 2019 - 09:31

RABİA AYDIN
 
ADANA(GÜNAYDIN)- 12 Nisan 2018’de Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde yaralı olarak bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünün üzerinden tam 1 yıl geçti. Ancak ölümünün arkasındaki gerçek hala aydınlığa kavuşmadı.

Tüm Türkiye Ayakta
Geçtiğimiz cumartesi Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünün yıl dönümünde Kadın Meclisi Platformu önderliğinde gerçeğin aydınlatılması için yurdun birçok ilinde“Rabia Naz’a Adalet” çağrısı yapıldı.

Firdevsoğlu: Tüm mekanizmalar bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır
Adana’da da Atatürk Parkında bir araya gelen Kadın Meclisi üyeleri, Rabia Naz’a Adalet yazılı pankartlar taşıyarak basın açıklaması yaptı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Zeynep Cemre Firdevsoğlu, Rabia Naz’ın ölümü üzerinden 1 yıl geçmiş olduğunu hatırlatarak bu davanın peşini bırakmayacaklarının altını çizdi. Firdevsoğlu, “Bugün Türkiye’nin birçok meydanında Rabia Naz için adalet istiyoruz. Kadın Meclisleri olarak Rabia Naz’a adaletin sağlanması, tüm çocukların yüzünün gülebilmesi için bu davanın peşinde, Vatan ailesinin de yanındayız. Bu mücadelede asla yalnız yürümeyecekler” dedi.
Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmesi gerekliliğini savunduklarını bildiren Firdevsoğlu, “Tüm mekanizmalar bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır” ifadelerini kullandı.
 

Ne Olmuştu?
Giresun’un Eynesil ilçesi Gümüşçay Mahallesi'nde 12 Nisan 2018 günü Rabia Naz Vatan, evinin önünde yaralı bulundu. Çağırılan ambulansla hastaneye kaldırılan Vatan, kurtarılamadı.
Görgü tanıkları, Naz'ın evlerinin önünde "birisi eliyle getirip koymuş gibi" durduğunu anlatırken Ambulans şoförü de sağlık ekibinin araba çarpması şüphesiyle müdahalede bulunduğunu belirtti.
Ölüm nedeninin yüksekten düşme veya intihar olarak sonuçlandırılmasına karşın Olay Yeri İnceleme Raporu'nda "intihar veya kaza ile ilgili somut bir delile rastlanılmamıştır" denildi.
Baba Şaban Vatan, bu süreçte kızının ölümünün izini sürerek, olayı aydınlatmaya devam etti. Rabia Naz'ın ölümünün ardında bazı siyasi isimlerin bulunduğunu ve olayın üstünün örtülmeye çalışıldığını ileri süren Vatan, Eynesil (geçmiş dönem) Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'nun yeğeninin olaya karışmış olabileceği şüphesiyle, ifadesine başvurulmasını istedi. Ancak bu ifade henüz alınmadı.
Şaban Vatan şikâyet üzerine gözaltına alındı, akıl sağlığının yerinde olmadığı şüphesiyle akıl hastanesine yatırılmasına karar verildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum