Sahte öğretmenlerden ŞOK İTİRAFLAR

Bir sahte öğretmen skandalı daha ortaya çıkartıldı. Adana 6.Ağır Ceza Mahkemesi’nde benzer bir davadan tutuklu yargılanan ‘sahte öğretmen çetesinin’ lideri Ziya Kadiroğlu ile birlikte aralarında sahte öğretmenlerin de bulunduğu 45 kişi hakim karşısına çıktı

Sahte öğretmenlerden ŞOK İTİRAFLAR

Bir sahte öğretmen skandalı daha ortaya çıkartıldı. Adana 6.Ağır Ceza Mahkemesi’nde benzer bir davadan tutuklu yargılanan ‘sahte öğretmen çetesinin’ lideri Ziya Kadiroğlu ile birlikte aralarında sahte öğretmenlerin de bulunduğu 45 kişi hakim karşısına çıktı

Sahte öğretmenlerden ŞOK İTİRAFLAR
08 Mart 2017 - 08:45

Neşet KARADAĞ-ÖZEL

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’da ayarlanan sahte diplomalarla Şanlıurfa’daki 29 öğretmen adayını 45 bin ile 60 bin lira arasında parayla başka branşlarda öğretmenliğe atadıkları iddia edilen aralarında sahte öğretmenlerin de bulunduğu tamamı tutuksuz 45 kişi 3 yıldan 354 yıla kadar varan hapis cezası ile Adana 10.Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı. Adana 6.Ağır Ceza Mahkemesi’nde de benzer davadan tutuklu yargılanan ‘sahte diploma çetesinin’ lideri olduğu iddia edilen ve hakkında 354 yıl hapis istenen Ziya Kadiroğlu, iddianamenin kendisine tebliğ edilmediğini iddia edip bir sonraki celse savunma yapacağını söyledi. Sahte öğretmenler ise şok itiraflarda bulundu.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 22 Şubat 2016’da başlattığı soruşturma kapsamında sahte lisans diplomaları ile 29 öğretmen adayının atamasının atamasının yapıldığı belirlendi. Sahte diplomaların alınmasında ve bu kişilerin belirli İP adreslerinden MEBBİS sistemine giriş yapılmasında Fevzi Unduç, Halil Kaya, Hasan Mısır, Ahmet Şimşek, Adnan Şanverdi, Yusuf Bilik, İshak Şimşek, Mehmet Kemaneci, Mustafa Oyğur, Tanju Akşimşek ve Mahmut Karakuş’un sorumlu olduğu saptandı. Bu şüphelilerin özellikle ulaştıkları sahte öğretmen adaylarına sahte diploma çıkarılması için Adana’da bulanan Ziya Kadiroğlu, Abdil İnceoğlu ve Bayram Ünlü’ye ulaştıkları, bu kişilerinde 60 bin lirayı bulan para karşılığında sahte diploma temin ederek/yaparak bu diplomaların Milli Eğitim Bakanlığı atamalarında kullanmalarını sağladıkları ve bu şekilde sahte diplomalar ile şüphelilerin kamu görevlisi/öğretmen olarak atanmalarının yapıldığı ortaya çıkartıldı. Şanlıurfa Savcılığı, sahte öğretmen çetesinin Adana merkezli olması nedeniyle yetkisizlik kararı ile dava dosyasını Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Adana 10.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verilen ‘Sahte Öğretmen Çetesi’ davasının ilk duruşması kısa süre önce yapıldı. 24 sanığın katıldığı duruşmada çete lideri olduğu iddia edilen Ziya Kadiroğlu halen benzer suçtan başka mahkemede yargılandığını ve tutuklu olduğunu söyledi. Cezaevinde iddianamenin kendisine tebliğ edilmediğini iddia eden Kadiroğlu, “Ne ile suçlandığımı bilmiyorum. Dosyayı inceleyip savunmamı hazırlamak için süre talep ediyorum” dedi.

‘İŞLEMDEN DEVLET GÖREVLİLERİNİN HABERİ OLDUĞU SÖYLENDİ’

Sanıklardan Eyüp Gürgül, suçlamayı kabul etmedi. Suç işleme kastının olmadığını belirten Gürgül, “Diplomamın atandığım bölüme yeterli olduğu yapılan işlemden devlet görevlilerinin haberi olduğu söylendiği için bu işlemi yaptım. Sanık Hasan Mısırlı bilhare bir kez de Ahmet ile birlikte Gaziantep’e gelip bizimle görüştü, diplomaları getirdi. Ahmet Şimşek ve Halil Kaya’ya birkaç seferde olmak üzere 45 bin TL para verdim. Devlete verdiğim zararı karşılamak istiyorum. ” diyerek kendini savundu.

‘3 AY ÖĞRETMENLİK YAPTIM’

Mustafa Elmas da, kendisini Fevzi Unduç’un ikna ettiğini, Ahmet Şimşek’in de sahte diplomayı temin ettiğini söyledi. Milli eğitime başvurduktan sonra atamasının yapıldığını ve 3 ay öğretmen olarak çalıştığını belirten Elmas, “Ahmet ve Fevzi ile 45 bin TL karşılığı anlaşmıştık. Henüz parayı vermeden olay ortaya çıktığı için kendilerine ödeme yapmadım, aldığım üç aylık maaşı da tamamen devlete iade ettim” dedi.

‘OLAY ORTAYA ÇIKMADAN İSTİFA ETTİM’

Ömer Gök de, Ahmet Şimşek ve Fevzi Unduç’a 45 bin TL verip öğretmen atamasının yapıldığını söyledi. Bünyamin Oruç ise, sosyal bilgiler öğretmenliği mezunu olduğunu Fevzi Unduç ile aynı dershanede çalışırken tanıştıklarını belirtti. Unduç’un kendisine beden eğitimi öğretmeni olarak atanabileceğini söylediğini ifade eden Oruç, “Ben de teklifini kabul ettim. Ben işlemin yasal olduğunu düşündüm. Fevzi belgeyi bana gösterdi. Diplomaydı. Usulsüz olduğunu anlayınca vazgeçmek istedim. Ancak Fevzi memuriyete giden yollarımın kapanacağını söyleyince çekindim, itiraz etmedim. Atamamın yapılmasından sonra 5 ay kadar beden eğitimi öğretmenliği yaptım. Olaylar ortaya çıkmadan kendiliğimden istifa ettim. Fevzi’ye verdiğim 35 bin TL’yi geri istedim. Ödeyeceklerini söylediler, ödemediler” dedi.

‘ARACILIK YAPMADIK’

Sahte diplomalara aracılık ettiği iddia edilen Abdil İnceoğlu, İshak Şimşek suçlamayı kabul etmedi.

’50 BİN TL VERDİM’

Sanık Serkan Nitelik ise, suç işleme kastı ile hareket etmediğini söyledi. Kendisini Ahmet Şimşek’in bu işe ikna ettiğini ifade eden Nitelik, “Sahte diplomayı görünce atama yapılamayacağını Ahmet’e söyledim. O da, dönüşü olmayan bir yola girdiğimizi, işleme devam edeceğini, ayrıca para ödemem gerektiğini söyledi. Aksi halde alacağını tefecilere, faizcilere devredip onlarla muhattap olmam gerekeceğini söyleyerek beni tehdit etti. Korkarak kendisine 50 bin TL verdim” dedi.

‘DİPLOMA SAHTECİLİĞİ YAPILACAĞINI BİLMİYORDUM’

Ahmet Piranvize de, dershanede öğretmen olarak görev yaparken Fevzi Unduç ile tanıştığını söyledi. Piranvize, “Kendisi benim uzun süredir milli eğitim kadrosuna atanamayan öğretmen olduğumu biliyordu. Bana yardımcı olacağını söyledi. Tercih işlemlerinin tamamlandığını bildirir sarı bir zarf verdi. Zarfın içinde beden eğitimi öğretmenliği bölümü diploması bulunuyordu. Kendisine Türk Dili Edebiyatı bölümü mezunu olduğumu söyledim. Ancak, bilhare kendi branşıma geçeceğimi bu durumdan milli eğitimin haberdar olduğunu söyledi.  Zarftaki belgelerle milli eğitime başvurdum, herhangi bir sorun çıkartmadılar. Bir ay sonra Fevzi benden para istedi. Tercih konusunda yardımcı olduğu için para vermek istemedim.  Kendisinin yalnız olmadığını, başka harcamalar yaptığını öne sürdü. Yapılan işlemler için Ankara’ya gidip geldiklerini masraf yaptıklarını anlattı.  Fevzi’nin bulunduğu ortamda Ahmet Şimşek’e 45 bin TL nakit verdim.  Ben başlangıçta diploma sahteciliği yapılacağını bilmiyordum. Diplomanın sahte olduğunu göreve başladıktan 4 ay sonra müfettişten öğrendim” diyerek kendini savundu.

‘YENİ DİPLOMAYI BAKANLIK SİSTEMİNE KAYDETTİLER’

Tarih öğretmenliği mezunu olan Cuma Çetinkaya da, öğrencilerden Esra Şimşek’in amcası Ahmet Şimşek ile tanıştığını ve kadrolu atamasının yapılmadığını bu kişiye söylediğini belirtti. Şimşek’in de kendisine, “zihinsel engelliler bölümü ile ortak derslerimizin bulunduğunu, usulüne uygun bu bölüme ait diploma temin edebileceğini’ söylediğini belirten Çetinkaya, “Başlangıçta inanmadım. TCK kimlik numaramı ve milli eğitim bakanlığındaki şifremi istedi. Bakanlık sisteminde yeni diplomanın kaydedildiğini görünce kendisine inandım. Anadolu Üniversitesi Zihinsel Engelliler Bölümüne ait diplomayı bana verdi. Müracaatta bulundum. Atamam yapılıp çalışmaya başladıktan sonra Ahmet Şimşek’e 50 bin TL nakit ödeme yaptım” dedi.

’60 BİN TL ÖDEDİM’

Yunus Çoban ise, sanık Ahmet Şimşek’i çocukluğundan tanıdığını söyledi. Yıllar sonra Ahmet ile karşılaştıklarını ifade eden Çoban, “İşlerimizle ilgili konuşurken atanmamla ilgili yardımcı olabileceğini, siyasi tanıdıkları bulunduğunu söyledi. Sahte diploma ile atama hususunda konuşmamız olmadı. Atama konusunda kendisine inanmadım. Bana ‘milli eğitim sitesinde görünce inanırsın’ dedi. Fevzi Unduç’u da dershaneden tanıyordum. Bana ‘Ahmet atamanı yaptırabilir, güvenebilirsin’ dedi. Milli Eğitime müracaat sırasında sahte diplomadan haberim oldu. Ahmet’e müzik öğretmenliğiyle ilgimin bulunmadığını söyledim. Sorun olmadığını, bilhare kendi bölümüme geçeceğimi söyledi. Ahmet Şimşek, ‘atandıktan sonra beni görürsün’ demişti. Çalışmaya başladıktan bir ay sonra Ahmet benden para talep etti. Kendi isteği üzerine 40 bin TL’yi bankadan havale ettim, ayrıca 20 bin TL’yi de nakit olarak ödedim” dedi.

‘ZORLAMA İLE BU İŞE KARIŞTIM’

Adem Dartal da, SANIK Mustafa Oyğur’un zorlaması ve yönlendirmesiyle bu işe karıştığını söyledi. 50 bin TL’yi Mustafa’ya Siverek’e geldiğinde verdiğini söyleyen Dartal, “Mustafa benim işlemlerimi yaptığı gibi Delil Kaya isimli Mardinli bir arkadaşımın da işlemlerini yerine getirdi” dedi.

Yusuf Bilik ise, eşinin ataması için Ahmet Toy’a banka havalesiyle 53 bin TL gönderdiğini söyledi. Eşinin de işe başladıktan sonra 2 ay sonra istifa etiğini belirtti. Ahmet Toy da, sahtecilik iddiasını kabul etmedi. Ahmet Şimşik ile tanıştığını ve kendisine Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’ün sitelerinin birbirinden habersiz çalıştığını bir boşluk bulunduğunu, bu boşluktan yararlanarak KPSS ile kazanamadığımız halde kendi bölümümüze atamamızın yapılabileceğini söylediğini ifade eden Toy, “Yapılabileceğini öğrenince müracaatta bulundum. Tercih sırasında tercih ettiğimiz bölümlerin kendi bölümüm olmadığını, ekinde başka bir sahte diploma bulunduğunu gördüm. Başlangıçta kabul etmek istemedim. Ancak arkadaşım Ali Sancar, Ahmet Şimşek’in kendisini sıkıştırdığını, bu işten dönüş olmadığını, belli yerlere para ödemesi yapıldığını söylediler.  Aynı şekilde Yusuf’un eşinin işlemlerini yaptırdık. Çalışmaya başladıktan sonra Ali Sancar’a kredi çekip 40 bin TL verdim. Yusuf’un eşinin ataması için verdiği 53 bin TL’yi de yine Ali Sancar’a ben verdim.  Ali Sancar da paraları Ahmet Şimşek’e verdi. Kamu zararının tamamını karşıladım.

Mahkeme heyeti, çete lideri olduğu iddia edilen sanık Ziya Kadiroğlu’na iddianamenin tebliğine, savunmaları alınmayan sanıkların talimatla savunmalarının alınmasına, sorgusu yapılan sanıklar hakkındaki adli kontrol kararlarının kaldırılmasına karar verip duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.