‘Seyhan’da yaşam kalitesini yükseltmek için çalışıyoruz’

Seyhan Belediye Başkanı Akay, Seyhan’ı daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için hiç durmadan çalıştıklarını söyledi.

‘Seyhan’da yaşam kalitesini yükseltmek için çalışıyoruz’

Seyhan Belediye Başkanı Akay, Seyhan’ı daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için hiç durmadan çalıştıklarını söyledi.

‘Seyhan’da yaşam kalitesini yükseltmek için çalışıyoruz’
05 Mart 2021 - 10:35

 Haydar ŞENGÜL
 ADANA(GÜNAYDIN)


Türkiye’de nüfus yoğunluğu bakımından çok sayıda ilden daha büyük olan Adana’nın merkez Seyhan İlçesi’nin Biyokimya uzmanı Belediye Başkanı Akif Kemal Akay gazetemizi ziyaret etti. Başkan Akay, Seyhan’ın uzun yıllar boyunca biriken çok sayıda sorununun olduğunu belirterek, “100 senede oluşan sorunların 3-5 senede çözülmesi pek de olanaklı değil” dedi. Seçim öncesinde söz vermediğini dile getiren Akay, “Söz vermedim ama hiç boş durmadık. Önce yarım kalan hizmetleri tamamladık, ardından Seyhan’ı üreten bir belediye haline getirdik. Önümüzdeki dönemde de Seyhan’da yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltecek yeni projelerimizi hayata geçireceğiz”

‘SEYHAN’A EL DEĞMEDİ’
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ile Seyhan’ı konuştuk.  Başkan Akay, sorularımızı açık ve dürüst bir şekilde cevapladı. Başkan Akay, Seyhan’ın sorunları ile ilgili sorumuza, “Seyhan’ın önemli olmayan sorunu var mı?” diye yanıt verdi. Seyhan ilçesine ilk kez 1930’lı yıllarda alt yapı, yol yapıldığını belirten Başkan Akay,  “O günden bugüne açıkçası Seyhan’a el değmedi.  Aytaç bey zamanında Kuzey Adana ile ilgilenildi. Sonuçta Seyhan bu haliyle kaldı” dedi.
Seyhan’ın yıllar boyunca yoğun göç aldığına dikkat çeken Başkan Akay, şunları söyledi:

‘SİLBAŞTAN YAPILMALI’
“Kentin aldığı göç ciddi sorunlara neden olmuş. Altyapı, sosyo ekonomik ve kültürel sıkıntılar var. Herkes sorunları sadece kendisinin ya da kendi çevresinin yaşadığını düşündüğü için birbirini suçluyor. Bu da, insanlar arasında ayrışmaya neden oluyor ve insanlar da kent de zarar görüyor bu durumdan. Bunun tek bir çözümü var. O da kentsel dönüşüm. Sil baştan yapılması lazım. Ancak böyle sorun düzelir.”

‘ÇÖZÜME ODAKLANMAK LAZIM’
“Benim çocukluğumda Adana ekonomik olarak 3. sıradaydı, bugün ise 17-18. sırada” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Akay, sözlerine şöyle devam etti:
“Adana Dünya’nın en büyük ve en bereketli ovalarından biri üzerine kurulu. En fazla ürün ve bitki çeşitliliğine sahip bir yerlerden biri. Dünya’da en fazla endemik bitki Toroslar’da. Bir tarım kentinde yaşıyoruz ama tarımda bile Türkiye’de 7 .sıradayız. Dolayısıyla ekonomi kötü, sosyal yaşamda birliktelik yok, altyapı sorunları çok fazla. Bu noktada çözüme başlanabilir. Bunun da yolu birlikten geçer. Herkes el ele vererek bu sorunu çözebilir. Burada bütünüyle sorunu görüp, hep birlikte çözüme odaklanmak lazım. 100 senede oluşan bir sorun 3-5 senede çözülmez.”

‘ŞEHİRDE YAŞAMANIN BEDELİ VAR’
Güney mahallelerinde kentsel dönüşüm projeleri olup olmadığını sorduğumuz soruya Başkan Akay, şöyle cevap verdi:
“Devletin elindeki imkanlar da bizim elimizdeki imkanlar da belli. Eldeki imkanlarla çok da mümkün olan bir durum değil. Örneğin bir kişinin arsası 50 metrekare.Oğlu evleniyor üste bir kat çıkıyor,kızı evleniyor bir kat daha çıkıyor sonra da kentsel  dönüşüm olunca ‘benim 3 dairem var 3 daire istiyorum’ diyor ama arsası 50 metrekare. Bu da büyük bir sorun…”

‘KENT MEYDANI TAMAMLANMAK ÜZERE’
Balıkçılar Pazarı civarına yapılan kent meydanının tamamlanması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü aktaran Başkan Akay, Tapu Müdürlüğünün kısa bir süre sonra kent meydanındaki yerine taşınacağını vurguladı.

 ‘UYUŞTURUCU REHABİLİTASYON MERKEZİNDEN VAZGEÇTİM’
Başkan Akay, seçim zamanında hiçbir söz vermediğine dikkat çekerek şunları söyledi:
“Yapamayacağım şeyi söylemem. Seçim öncesinde sadece ‘Dezavantajlı gruplara öncelik vereceğim, sadece bir projem var’ demiştim. O da ‘uyuşturucu rehabilitasyon merkezi’. Onu da uyuşturucu probleminin çok olduğunu bildiğim için ‘yapacağım’ demiştim ve yeri de hazırdı. Ancak daha sonra bu konuyla ilgili çalışan uzman arkadaşlarımızla konuştuğumuzda, ‘En fazla yüzde 20 başarı sağlıyor ,tedavi edilse de 5 kişiden 4’ü yeniden uyuşturucuya başlıyor’ dediler. O sırada ihaleye de çıktık ve ihaleye de bir firma girdi. Biz 10 milyon diye düşünmüştük projeyi, o firma 13 milyon verdi. Kırım da yapmadı. Öyle olunca ‘Yüzde 20 başarı sağlayacak bir şeye neden girelim’ diyerek vazgeçtik. Onun yerine gençleri spora, sanata alıştıracak, yönlendirecek çalışmalara yoğunlaştık. Spor, sanat gibi aktivitelerle en azından gençlerimizi uyuşturucudan uzak tutma şansımız olur düşüncesindeyim.”

‘BELEDİYENİN BÜTÜN KIYAFETLERİNİ BEN DİKİYORUM’
Başkan Akay, yaptıkları hizmetlerle ilgili de şunları dedi:
“Şu anda Dikimevimiz belediyenin bütün işçi kıyafetlerini dikiyor. Talep olursa diğer belediyelerin işçi kıyafetlerini de dikiyoruz. Karataş Belediyesi’nin işçileri de bizim diktiğimiz kıyafetleri giyiyor. Çok düşük bir maliyetle kurduğumuz atölyemizde boya üretip, belediyemizin ihtiyaçları için kullanıyoruz. Ciddi oranda tasarruf sağladık bu sayede. Ürettiğimiz boyalarla; muhtarlıkları, ibadethaneleri, okulları, Milli Eğitim’e bağlı kreşleri, spor kulübü tesislerini, kamu binalarını, yanmış veya büyük zarar görmüş ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerini boyadık. Semt pazarlarındaki organik atıklardan, biçilen çimlerin atıklarından, budanmış ağaçların dal ve yapraklarından kompost gübre üretiyoruz. Şu anda iki tanesi faaliyette olan, iki tanesi de hazır olan ve kısa bir süre sonra hizmete girecek olan Bilgi Evlerimizle gençlerimiz uzaktan eğitim olanağına kavuştu. Önceki dönemden yarım kalan iki spor salonunu tamamladık. Burada hem müsabaka, hem de spor eğitimleri yapılıyor. Hedefimiz Adana’yı sporla anılan bir kent haline getirmek. Spor altyapısına önem veriyoruz.”

 ‘ÇIRÇIR FABRİKASINI SANAT MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ’
Başkan Akay, hayalinde gerçekleştirmeyi planladığı bazı projelerinde bulunduğunu belirterek, “Çırçır Fabrikasını Sanat Merkezine dönüştüreceğiz, projesi hazırlandı. Alzheimer ve yaşlı merkezi yapacağız. Projesi hazırlandı. Engelli spor alanı yapacağız. Karayusuflu’da mandıra yapıyoruz, binası hazırland. Kooperatifimiz oldu Salmanbeyli’de. Kadınlar üretim yapıyor. Halk marketimizi kısa bir süre sonra açacağız” dedi.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum