Sözlü’nün davası karar aşamasında

Bilirkişi raporunda, Sözlü’nün imalatların hak edişlere fazla yazılması ile ilgili talimat verdiği yönünde bir tespit bulunmadığı, ayrıca suç yönünden sorumluluğunun olmadığı belirtildi

Sözlü’nün davası karar aşamasında

Bilirkişi raporunda, Sözlü’nün imalatların hak edişlere fazla yazılması ile ilgili talimat verdiği yönünde bir tespit bulunmadığı, ayrıca suç yönünden sorumluluğunun olmadığı belirtildi

Sözlü’nün davası karar aşamasında
16 Temmuz 2019 - 08:44

Neşet KARADAĞ
 

 
ADANA (GÜNAYDIN) - Adana'da, Ceyhan Belediye Başkanlığı yaptığı dönemle ilgili dosyada "edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve diğer 4 sanığa verilen beşer yıllık hapis cezası ile 5 sanık hakkındaki beraat kararının, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesince tekrar incelenmek üzere yerel mahkemeye gönderilmesinin ardından, yeniden görülmeye başlanan davaya devam edildi. Davanın büyük ihtimal önümüzdeki celse karara çıkması bekleniyor.
 
Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü katılmadı. Tamamı tutuksuz sanıklardan Mustafa Hakan Aslan ve Hüseyin Gücüm ile sanık avukatları geldi. Mahkemeye 5 kişiden oluşan bilirkişi heyetinin hazırladığı rapor da geldi. Raporda, Hüseyin Sözlü’nün imalatların hak edişlere fazla yazılması ile ilgili talimat verdiği yönünde bir tespit bulunmadığı belirtildi. Kamu görevlisi olan sanıklar Hüseyin Sözlü, Hüseyin Gücüm, Mehmet Boran ve Şaban Acar’ın ‘Edimin İfasına Fesat Karıştırma’ suçu yönünden sorumluluklarının bulunmadığı, Alp İnşaat Yetkilisi Ertuğrul Kütük ve Ömer Aydın’ın geçici hakedişlerle fazla para aldıkları hususunda açık bir tespit, geçici veya kesin kabul belgelerinin bulunmadığı, diğer sanıklar Mehmet Şahin, Mustafa Hakan Aslan, Ragıp Bekaroğlu, Rahmi Peker’in konu ile ilgili sorumluluklarının bulunmadığı görüşüne varıldığı kaydedildi.
Mahkeme başkanı, sanıklar ile avukatlara bilirkişi raporu hakkında söz verdi. Mahkeme Savcısı, esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak için dava dosyasının tarafına gönderilmesini istedi. Sanıklardan Gücüm ve Aslan, bilirkişi raporunu kabul ettiklerini belirterek beraatlerini talep etti. Sanık avukatlarının bazıları, bilirkişi raporuna diyeceklerinin olmadığını belirtti. Bazı avukatlar ise raporu inceledikten sonra beyanda bulunacaklarını söyledi.
Mahkeme heyeti, dava dosyasını, esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak üzere Cumhuriyet Savcısı’na gönderilmesine karar verip duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

5 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti
Adana Emniyet Müdürlüğüne 24 Kasım 2014'te postayla gönderilen ihbar mektubu üzerine başlatılan soruşturmanın ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör-Teknik ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan ve Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Sözlü ve ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar ile Ertuğrul Kütük, Ragip Bekaroğlu, Burak İnceoğlu, Mehmet Boran, Haluk Boran, Mehmet Şahin, Hüseyin Güçüm, Ahmet Sevimli, Şaban Acar, Mustafa Kaan Aslan, Kutfedi Kılınç, Hikmet Erol Akça ve Ömer Aydın'ın 7 yıldan 19 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.
Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü'nün, Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde 6 milyon liralık parke döşeme işi için müteahhide işi bitirmeden hak edişin tamamının ödemesini yaptırarak kamu kurumunu zarara uğrattığı, Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra da eksik kalan işleri ASKİ'ye yaptırdığı iddia edilmişti.
Eski Belediye Başkanı Sözlü ile sanıklardan Ertuğrul Kütük, Mehmet Boran, Hüseyin Güçüm ve Ömer Aydın'a, "edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan beşer yıl hapis cezası verilmiş, diğer sanıklar ise beraat etmişti.
Sanık avukatları ile Cumhuriyet Savcılığı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesine itirazda bulunmuş, dava dosyasına bakan 10. Ceza Dairesi, hapis cezası ve 5 beraat kararını yeniden incelenmek üzere yerel mahkemeye göndermişti. 5 beraat kararı ise onanmıştı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum