Sözütek: Ahilik esnaf ve sanatkarın ana felsefesi  

Bu yıl 32'incisi kutlanacak Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı heyecanı 16 Eylül Pazartesi günü başlıyo

Sözütek: Ahilik esnaf ve sanatkarın ana felsefesi  

Bu yıl 32'incisi kutlanacak Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı heyecanı 16 Eylül Pazartesi günü başlıyo

Sözütek: Ahilik esnaf ve sanatkarın ana felsefesi  
13 Eylül 2019 - 09:18

Ticaret Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda bu yıl 32'incisi kutlanacak Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı heyecanı 16 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Adana'da 3 gün sürecek etkinlikler kapsamında Ahilik kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor. Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, Ahiliğin sevgi, kardeşlik ve dayanışma kurallarını benimseyen milletimize has bir kültür olduğunu ifade etti.
Başkan Sözütek, Ahi Evran'ın 1200'lü yıllarda 32 çeşit esnafı teşkilatlandırarak kurduğu ve Osmanlı Beyliği'nin cihan devleti haline gelmesinde önemli rolü bulunan Ahilik Teşkilatının, Anadolu'da göçebe Türk boylarının yerleşik hayata geçmesini, Türklerin Müslümanlaşmasını, Osmanlı Devletinin kuruluşunda ve vasıflı bir meslek sahibi üretici insan haline gelmelerini sağlayarak birçok önemli işlev üstlendiğini kaydetti.
Ahilik kültürünün insanı insan yapan değerlerden bir tanesi olduğunu belirten Birlik Başkanı Sözütek, "Bin yılı aşkın köklü bir geçmişe sahip olan Ahilik, kültürü ve felsefesi, toplumsal yaşamın ortak paydası insanı esas almıştır. Ahilikte yamaklıkla başlayan eğitim; çıraklık, kalfalık, ustalık aşamalarından oluşurdu. Ahilik mertebesine ulaşan kişi merasimle şedd denilen peştamal bağlardı. Teşkilatın kurucusu Ahi Evran ayakkabıcı esnafının bulunduğu çarşıdan geçerken onların yaptığı ayakkabıları inceler ve hileli gördüklerini dama atarmış. Pabucu dama atılan usta bir daha o işi yapamazdı. Buradaki en önemli husus Ahi Evran’ın bir esnaf temsilcisi olmasına rağmen bir şikayet vuku bulduğunda, haklı konularda esnafı en ağır şekilde cezalandırmaktan çekinmeyişidir. Bu durum, belki de bir meslek örgütünün güçlenmek için kendi üyesini cezalandırarak otokontrol yöntemi kullanmasının ilk örneğidir. Bizler Ahiliği sadece, esnaf ve sanatkarların geçmişten gelen bir gurur kaynağı olarak değil, aynı zamanda büyük bir değişim ve dönüşüm içinde olan ülkemizin ölümsüz bir ışık kaynağı olarak da görüyoruz" dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum