Tarım öğretiminin 173. yılı kutlandı

Tarım öğretiminin 173. yılı kutlandı

Tarım öğretiminin 173. yılı kutlandı
12 Ocak 2019 - 09:03

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Tarım Öğretiminin 173. Yılını düzenlenen törenle kutladı. Tarım Öğretiminin 173. yılı nedeniyle düzenlenen kutlama etkinlikleri, Çukurova Üniversitesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyup, saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşı’nı okumasıyla başladı. ÇÜ Akif Kansu Konferans salonunda devam eden Törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İ. Halil Elekcioğlu, ÇÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Torun, Dekan Yardımcıları, Akademisyenler, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Doğan, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Adana Milletvekili Ayhan Barut ve oda yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Geleneksel Ziraat Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını ÇÜ Ziraat Fakültesi öğrencileri adına Tarım Ekonomisi Bölümü Öğrencisi Gülnaz Karakol yaptı.
Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan ise, tarımsal üretimin pek çok bakımdan ülkemizde ilkleri oluşturması nedeniyle öncü rol oynadığını ifade ederek Tarım öğreniminin 1846 yılında İstanbul Halkalıda başladığını ve en eski sivil amaçlı mesleki öğretimlerden solduğunu söyledi. 1970’lerin başında 7 olan ziraat fakültesi sayısının bugün 40 a ulaştığını açıklayan Doğan tarım sektörünün geçmişte ülkemize döviz katkısı sağlarken bugün ise dış ticaret açığı veren bir sektör durumuna geldiğini sözlerine ekledi.
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Torun ise dünyada tarımın yeniden keşfedildiği ve yeniden anlaşılmaya başladığı bir süreçte olduklarını ifade ederek tarım ve gıdanın insaniliğin geleceği ve doğanın sürdürülebilir kullanımı açısından önemine değindi. 2050 yıllarında nüfusun yaklaşık 9,10 milyar olacağının göz önünde bulundurulduğunda tarım sektörünün dünya genelinde en fazla stratejik öneme sahip sektörlerin başında yer alacağını savunan Prof. Dr. Torun “Bunun en önemli sebeplerinden biri ise nüfusun artması, küresel ısınma, su kaynaklarının kıtlığı, tarım arazilerinin amaç dışı kullanılması ile ciddi olarak azalması gibi sorunlardır.” dedi.