Tercihlere teknolojik dokunuş

Tercihlere teknolojik dokunuş

Tercihlere teknolojik dokunuş
18 Temmuz 2019 - 12:16

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bugün açıklanması beklenen 2019 YKS sonuçlarını sürpriz bir şekilde bir gece önce erişime açtı. Böylece üniversite adayları için tercih maratonu başlamış oldu. Adaylar 23-29 Temmuz tarihleri arasında girmek istedikleri üniversiteler için tercihlerini hazırlayacak. 

Her yıl tercih döneminde yaşanan karşılıklardan dolayı birçok öğrencinin puanı yettiği halde hayal ettiği üniversiteye giremeyen veya hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığı bölümlere yerleşen mağdur öğrencileri gören Erdinç Aydoğan, içerisinde filtreleme özellikleri de barındıran basit bir ara yüze sahip tercih robotu geliştirdi. Aynı zamanda bir eğitimci olan Aydoğan geliştirdiği ‘geleceksenin.com' adlı yeni nesil web tabanlı tercih robotu ile öğrencilerin daha sağlıklı tercih yapmalarını sağlamayı amaçladığını söyledi.

Tercihler web sitesi üzerinden sıralanıyor 

Sistem, geleceksenin.com web sitesi üzerinden ücretsiz üyelik sağlanarak çalışıyor. Sisteme giriş yapan adaylar puan türünü, başarı sırasını girerek kazanabileceği bölümlerin listesi üzerinden tercih yapmaya başlıyor.

Belli bir üniversite, bölüm ve il için filtreleme yapılabiliyor 

Geleceksenin.com'un içerisinde sade ama işlevsel filtreleme seçenekleri de mevcut. Örneğin, aday istediği şehirlerde veya istediği tek bir bölüm için tercihlerini listeleyebiliyor. Sistem üzerinden yapılan tercihler de aynı zamanda kaydediliyor. Bu kayıtlardan elde edilen çıktı ile de tercihler ÖSYM'nin sistemine girilerek tercih işlemi sonlanmış oluyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum