Topuklu ayakkabı ile yağma

Cono Aşireti’ üyelerinin yargılandığı ‘yağma’ davasında müştekiler nasıl para ve telefonlarının yağmalandığını anlattı

Topuklu ayakkabı ile yağma

Cono Aşireti’ üyelerinin yargılandığı ‘yağma’ davasında müştekiler nasıl para ve telefonlarının yağmalandığını anlattı

Topuklu ayakkabı ile yağma
26 Nisan 2019 - 08:27

Haydar ŞENGÜL
 

ADANA (GÜNAYDIN)-
Adana'da 75 kişinin parasını, kredi kartlarını ve eşyalarını yağmaladıkları iddia edilen "Cono Aşireti" olarak bilinen grubun üyesi 8’i tutuklu 51 sanık hakkında 15 yıldan 375 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada savunması alınmayan sanıklar ile müştekilerin ifadeleri alındı.
Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıklar C.G., Ç.Y., N.O., N.G., N.G., P.K., S.G. ve H.O. tutuklu bulundukları Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) ile katıldı. Bazı tutuksuz sanıklar ile bazı müştekiler ve tarafların avukatlarının da geldiği duruşmada, savunmaları alınmayan sanıkların ifadeleri alındı.  Z.N., suçlamayı kabul etmedi. Markette çalıştığını ifade eden Z.N., bazı sanıkların kendisinden kredi kartı ile alış veriş yaptığını, kredi kartını nereden aldıklarını bilmediğini söyledi. Sanıklardan C.D. ise, olay tarihinde hamile olduğunu ve doğum yaptığını öne sürerek beraatini talep etti.
Sanık Ü.B. da, telefoncu dükkanı bulunduğunu belirterek, “Hiçbir şekilde kimseden telefon almadım. Sanıklardan F.O., bana birkaç telefon satmak istedi almadım” dedi.
Duruşmaya gelen müştekilerden O.R.S., sanıklardan şikayetçi olmadı. Otomobili ile halı saha maçına giderken  hastaneler kavşağında biri hamile iki kadının çıktığını ifade eden O.R.S., cep telefonunun nasıl gasp edildiğini şöyle anlattı:
“Kadınlardan biri ‘Ablam hamile hastaneden çıktık paramız yok karşı yakaya kadar bıraka bilir misin? Dedi. İki kadını da aracıma aldım. Afetevleri Mahallesi’ne götürdüm. Hamile olmayan beni eve davet etti. Araçtan inmesini istedim. O sırada aracın kontak anahtarını aldı. Benden para istediler. Üzerimde para olmadığını söyledim. ‘Anahtarı verin telefonu alın’ diyerek telefonu hamile olmayana verdim. 3 erkek şahıs yanımıza geldi.  Sakallı biri gelip ‘anahtarını verin’ dedi. Bunun üzerine anahtarı verdiler. Telefon onlarda kaldı. Daha sonra biri gelip zararımı karşıladı” dedi. O.R.S.’ye mahkemede teşhis de yaptırıldı. Müşteki, emniyette teşhis etiği 3 kişi için, “Kesin bunlar değil” dedi.
Müşteki E.K. da, adres sorarken, otomobilinin kapısını açan kadınların 600-700 lirasını aldıklarını, zararının karşılanmadığını söyledi. T.Ö. de, aracına ‘Ayağımda topuklu ayakkabı var yürüyemiyorum, beni şuraya götürür müsün?’ diyen bir kadını aldığını söyledi. Kadının Yavuzlar Mahallesi’nde aracın kontağını çekip aldığını belirten T.Ö., “Kadın torpido gözündeki cep telefonumu aldı.  ‘Ben madde bağımlısıyım para vermezsen seni buradan sağ çıkartmam’ dedi. Daha sonra 2-3 erkek geldi. Hesap kartımı aldılar. Hesapta para olmayınca kartımı geri verdiler, telefonumu aldılar. 2-3 ay önce zararımı karşıladılar” dedi.
Daha sonra söz hakkı verilen tutuklu sanıklar, suçsuz olduklarını iddia edip tahliyelerini istedi.
Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verip duruşmayı eksikliklerin tamamlanması için ileri bir tarihe erteledi.
 
Olay 
Adana ve Mersin'de gasp ve yağma olaylarına karışan "Cono Aşireti" olarak bilinen gruba yönelik ocak ayında özel harekat ve çevik kuvvet ekiplerinin de yer aldığı bin polisin katılımıyla operasyon düzenlenmiş, yakalanan 34'ü tutuklu 51 şüpheli hakkında "Birden fazla kişi tarafından birlikte yağma, nitelikli hırsızlık" suçlarından dava açılmıştı. 
İddianamede sanıkların aralarında bilinmeyen bir dille konuştukları ve sıklıkla kullandıkları anlamı bilinmeyen kelimeler kullandıkları tespit edildiği, yapılan çalışmayla polise "manuş", yağmalamaya "arşınlamak" ve sorun çıkartmaya "carlatmak" gibi ifadeler kullandığı belirtilmişti. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum