Türkiye'nin en zengin isimleri açıklandı

Türkiye'nin en zengin isimleri açıklandı

Türkiye'nin en zengin isimleri açıklandı
01 Mart 2019 - 10:59

Forbes Türkiye, en zengin 100 Türk’ü sıraladığı Forbes 100 listesini açıkladı. Forbes Türkiye, bu yıl 14'üncü kez en zengin 100 Türk listesini hazırladı. Geçen yıl 40'a ulaşan milyarder sayısı bu yıl 11 kişi azalarak 29 olarak kayda geçti.
Listenin ilk sırasında 3,8 milyar dolarlık servetiyle Erman Ilıcak yer alıyor. Murat Ülker'se 3,7 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer aldı. Üçüncülüğü 2,1 milyar dolarlık servetleriyle Hüsnü Özyeğin ve Osman Kibar paylaştı.
Bu yıl 11 isim Forbes 100'de ilk kez yer aldı. Daha önceki yıllarda listeden düşen üç isimse bu yıl geri döndü. Toplam servetten 6,1 milyar dolar pay alan bu isimler arasında geçen yıl hayatını kaybeden Şarık Tara ve Erdoğan Demirören'in varisleri ile 2016'da hayatını kaybeden Mustafa Koç'un iki kızı da yer alıyor. Mustafa Koç'un kızları Esra Koç (22) ve Aylin Koç (18) Koç Grubu şirketlerinde hissedar olan dördüncü kuşaktan ilk üyeler oldu. Koç kardeşler aynı zaman FORBES 100 tarihinin en genç isimleri.29 dolar milyarderin altısı (Osman Kibar, Melih Abdulhayoğlu, Suat Günsel, Hamdi Ulukaya, Eren-Fatih Özmen) servetini tamamen Türkiye dışında kurup büyüttükleri şirketlerden edinen isimler. Listenin ilk 10'unnda yer alan isimlerin ortak noktalarından biri de Türkiye dışında şirketleri bulunması ve döviz gelirleri bulunması.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum