‘Ufuk 2020 Programı Bilgi Günü’ ilgi gördü

‘Ufuk 2020 Programı Bilgi Günü’ ilgi gördü

‘Ufuk 2020 Programı Bilgi Günü’ ilgi gördü
13 Mart 2018 - 15:13

Avrupa Komisyonu’nun desteği, TÜBİTAK ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Proje Geliştirme ve Koordinasyon Birimi işbirliği ile Çukurova Üniversitesi’nde UFUK2020 Programı Bilgi Günü düzenlendi. Mithat Özsan Amfisi’ndeki etkinliğe Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, Dekanlar, TÜBİTAK Yetkilileri ve araştırıcılar katıldı. Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Avrupa Birliği'nin bilimsel ve uygulamalı araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak üzere oluşturulan dünyanın en yüksek bütçeli hibe programının UFUK2020 olduğunu söyledi. Avrupa'nın bilim, teknoloji ve politika uygulamalarının uyumlaştırılması amacıyla başlatılan UFUK2020 Programının Avrupa'nın araştırma ve teknoloji geliştirme kapasitesini güçlendirmek, Üniversite-sanayi işbirliğini teşvik etmek, AB ülkeleri, AB aday ülkeleri ve AB'nin işbirliği yaptığı ülkelerle, AB politikalarına ilişkin farklı alanlarda işbirliğini geliştirmek amacıyla yürütülmekte olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Kibar, uluslararası ortaklıklar yolu ile geleceğin teknolojilerine yön vermeyi hedeflediğini söyledi.

Çukurova Üniversitesinin bu kapsamdaki etkinliğini güçlendirerek, çağdaş dünyadaki gelişmelerden kopmadan bilimsel rekabet gücünü arttırmanın en önemli hedefleri olduğunu ifade den Rektör Prof. Dr. Kibar şunları kaydetti;

“YÖK misyon farklılaşması kapsamında Araştırma Üniversitesi olma yolundaki gayretimiz ve adımlarımız bunun en önemli göstergesidir. Bu konuda başarıya ulaşma inancımız tamdır ve en temel güvencemiz de, yetişmiş akademik personelimiz ile bölgemizden aldığımız destektir. Son 5 yıl içerisinde farklı ölçeklerde 18 adet AB destekli proje yürüten üniversitemizin AB kaynaklarından daha fazla yararlanma potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz ve bu konuda gerekli adımları da atmaya devam etmekteyiz.”