‘Yargıya güvensizlik yüzde 87’

Adana Baro Başkanı Veli Küçük, ruhsat töreninde konuştu

‘Yargıya güvensizlik yüzde 87’

Adana Baro Başkanı Veli Küçük, ruhsat töreninde konuştu

‘Yargıya güvensizlik yüzde 87’
12 Ocak 2018 - 16:52

Adana Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan Eren Işık, Esra Arslantaş, Ozan Arslan, Başak Korkmaz Çınar ve Deniz Bülbül düzenlenen törenle meslek yeminlerinin ardından cübbelerini giyerek ruhsatnamelerini aldılar.

Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonu’nda gerçekleşen törende konuşan Baro Başkanı Veli Küçük, meslek yemini ederek avukatlığa adım atan genç meslektaşlarını, ailelerini ve stajını tamamladığı büroları kutladı.

"BUGÜN MUTLULUK GÜNÜMÜZ"

Küçük, "Bugün mutluluk günümüz, keyif günümüz. Bugün ruhsat alarak aramıza katılan genç meslektaşlarımı kutluyorum. Zorlu bir eğitim sonrasında bu mutlu güne ulaştılar. Staj aşamasındaki süreçte baromuzca staj eğitimlerini dolu dolu geçirdiler. Meslek etiği ve meslek kurallarının ön planda tutulduğu bürolarda da mesleğin pratiğini yaptılar. Bugünlere gelmelerinde en büyük pay hiç kuşkusuz ailelerinindir. Ve en büyük alkışı da onlar hak etmektedir" dedi.

"YURTTAŞIN YARGIYA GÜVENİ AZALMIŞTIR”

Küçük, genç meslektaşlarına dilek ve temennilerde bulunduğu konuşmasında şunları söyledi:

"Yargıya güvensizliğin yüzde 87'lere kadar çıktığı bir süreçte, yargı bütünün bir parçası olarak bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. 15 Temmuz hain darbe girişimden sonra, ne yazık ki hukuk sistemimizde, kanunlarımızda çok ciddi, gerilemeler, olumsuzluk yaşatacak düzenlemeler ve uygulamalar yapıldı. 19 Ocak'ta OHAL'in yeniden uzatılması yönündeki açıklamalar hukuk devleti ve demokrasi adına üzücüdür.

"OHAL DÖNEMLERİ HEP OLUMSUZLUK GETİRMİŞTİR"

OHAL dönemleri ülkemizde hiçbir zaman aydınlık günlerin, hukuka, adalete uygun günlerin süreci olmamıştır, olması da pek olası görülmemektedir. “

Genç hukukçulara cübbelerini, Hakim Sonay Şanlıer Yaşar, Hakim Ali Bülbül,  Av. Veysel Güler, Av. Oğuzhan Kocadurmuşoğlu, Av. İlyas Arslantaş ve Av. Mete Özen giydirdi.