Biz önerdik Broşür dağıtıldı
HÜSEYİN SUNGUR

HÜSEYİN SUNGUR

Biz önerdik Broşür dağıtıldı

10 Kasım 2014 - 16:47

“Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun, 31 Mart 2011 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşüldü ve 14 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe girdi.
Bu kanununun amacı şikeyi, şiddeti önlemek. Yürürlüğe giren kanunla birlikte şiddete bulaşanlara ağır cezalar hükmediyor. Bu konuyla ilgili bu yıl 6 yazıyı kaleme aldım.
Yazdığım yazıda Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne, Adana Emniyet Müdürlüğü’ne ve Adanaspor ile Adana Demirspor Kulüp yöneticilerine bir öneride bulunmuştum.
Önerim şöyleydi:
Yeni çıkan yasa neler içeriyor. Maça gelen kişi şiddete karıştığında karşılığında ne gibi ceza alacak, bir broşür hazırlanıp maça giren taraftarlara dağıtılsın şeklindeydi. Yani sahaya yabancı madde atan (Taş, Çakmak, Yanıcı), küfür eden şiddete başvuran izleyici hangi cezaya çarptırılacak öğrenmeli.
Sağolsunlar, Adana Valiliği, Adana Emniyet Müdürlüğü ve Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ortaklaşa hareket ederek bir broşür hazırlattılar ve maça girenlere dağıtıldı.
Günaydın Adana Gazetesi’nin bu sütunlarından seslendiğimiz ve önerimizi dikkate alan herkese teşekkür ediyoruz.
Broşürün ilk yaprağında “Spor kardeşlik ve  Dostluktur; Kardeşliğimiz ve Dostluğumuz Bozulmasın” şeklinde bir yazı var. Broşürün içeriğinde ise “spor alanlarına sokulması yasak maddeler, müsabaka düzeninin bozulması, hakaret içeren tezahüratlar, şiddete neden olabilecek açıklamalar, spor alanlarına usulsüz seyirci girişi, yasak alanlara girme, spor alanlarında taşkınlık yapılması ve tesislere zarar verilmesi” gibi eylemlerin karşılığındaki cezalar açıklanıyor.
Umuyorum ki, maça giren sporseverler bu broşürü iyice inceleyip bilgi sahibi olmuştur.
Neden broşür dağıtılsın önerisinde bulunmuştum.
Yasanın çıktığından bir çok kişinin haberi var, ancak yasada neler var maça gidenlerin bilgisi yoktur diye düşünmüş ve böyle bir öneride bulunmuştum. Madem ki, spor sahalarında şiddet önlenmek isteniyor, o zaman bir iş tam yapılmalıydı ve statlara gelerek maç izleyenler yasadan bilgi sahibi olmalıydı.
Bu satırların yazarı olarak bir kaç kez yazdığımız yazı amacına ulaştı. Adana Valiliği, Adana Emniyet Müdürlüğü ve Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önerimizi dikkate aldı. Emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Eğer şiddetin önlenmesinde az da olsa faydamız dokunmuşsa ne mutlu bize.
İnanıyorum ki, bir gün gelecek sporda şiddet tarihe karışacak. Ve umuyorum ki, müsabakaya çıkan takımların taraftarları yıllar önce olduğu gibi gün gelecek yan yana oturarak takımlarını destekleyecektir. İnşallah o günleri görmeye ömrümüz yeter.
Noktalayacak olursak.
Taraftarlara maç öncesi broşür dağıtımı devam etmeli. Çünkü, her hafta stada yeni yeni sporseverler geliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum