“Cep Havuzlar “Cep”leri mi dolduruyor
HÜSEYİN SUNGUR

HÜSEYİN SUNGUR

“Cep Havuzlar “Cep”leri mi dolduruyor

10 Kasım 2014 - 16:47

Geçtiğimiz yıl görevden uzaklaştırılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, sulama kanallarında boğulmaları önlemek için “Analar ağlamasın, Çocuklar Boğulmasın” sloganıyla her mahalleye “Cep Havuzları” yaptırmıştı. Düşünce güzel. En önemlisi insan hayatına değer verilmişti. Hatta o zamanlar bu satırların yazarı bu projeyi alkışlamıştı.
Ancak, bu “Cep Havuzları”nın bir takım kişilerin “Ceplerini” doldurduğu dedikoduları ayyuka çıktı.
Büyükşehir Belediyesi, hem “Cep Havuzları” yaptı, hem de için “Analar ağlamasın, Çocuklar Boğulmasın” projesinin devamı için  havuzları işletenlere kira bedeli olarak ücret ödüyor. “Cep Havuzları” işletenlere soracak olursanız “Zarar ediyoruz” diyerek ağlamaya başlarlar.
“Zarar ediyoruz” diyerek ağlayanlara şu soru yöneltilseydi acaba ne cevap verirlerdi:
“Ya bu havuzlar olmasaydı?”
Sanırım bu soruya verecek cevapları olmazdı.
“Cep Havuzlar” işletilmesi için elbette kiraya verilecek. Bu havuzlar Spor Kulüplerine veriliyor. Yani spor kulübü dışında hiçkimseye verilmiyor. Peki bu spor kulüpleri denetleniyor mu?
Spor Kulüplerinin yöneticileri kimdir, yönetim kurulları kimlerden oluşuyor Akrabalardan mı, yoksa gerçekten sporun içinden olan insanlardan mı oluşuyor?
Gazeteci kuşku duyar, merak eder. Biz gazeteciler nasıl merak ediyorsak, kamuoyu da merak ediyordur. Kamuoyunu aydınlatmak gazetecinin görevidir. Yetkililer açıklayacaklar ki, gazeteci kamuoyunu aydınlatacak.
Madem ki “Cep Havuzlar” vatandaştan alınan vergilerle yapılıyor. O zaman vatandaşın hakkıdır bu havuzları kimlerin işlettiğini öğrenmek.
Madem ki analar-babalar çocuklarını “Cep Havuzlara” gönderiyor, haklarıdır havuzların sağlık yönünden denetlendiğini öğrenmek.
Madem Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili sayın Zihni Aldırmaz çocuklar boğulmasın, analar ağlamasın istiyor, vatandaşı memnun etmek, aydınlatmak görevidir.
Havuzlar genel olarak Haziran ayında işletmeye açılıyor.
Bence havuzlar açılmadan oraların denetlemeleri yapılmalı. Denetlemeler yapılmalı derken denetlemeye gidecek kişiler “Biz geliyoruz denetlemeye” der gibi denetlemeye gitmemeliler.
Noktalayacak olursak...
“Cep Havuzlar” gerçekten vatandaş için mi var yoksa birilerinin “Cep”lerini doldurmak için mi?..


YORUMLAR

  • 0 Yorum