Müdür Hadi ve Emniyet’e teşekkürler
HÜSEYİN SUNGUR

HÜSEYİN SUNGUR

Müdür Hadi ve Emniyet’e teşekkürler

10 Kasım 2014 - 16:47

Adana Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Fazlı Bayram Hadi, “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un yürürlüğe girmesiyle, bir broşür hazırlayıp 5 Ocak Stadı’na maç izlemeye gelen taraftarlara dağıtacaklarını söyledi.
Bu konuyu defalarca yazmıştım. Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Fazlı Bayram Hadi’yle duyarlı davranışından dolayı teşekkür ediyorum. Hadi, Emniyet Müdürlüğü ile koordineli çalışmayla bir broşür hazırladıklarını ve büyük faydasını göreceklerini söyledi.
Aslında günümüz Türkiye’sinde ne böyle bir yasaya, ne de böyle bir broşürü dağıtmaya gerek vardı. Daha önce de belirttiğim gibi bu yasa 7-8 bin kişi için çıkarıldı. Öyle ya da böyle herkes yasalara uyacak.
Ancak, şiddete bulaşmış kişilerin tespit edilip yakalandığı anda kulüp yöneticilerinin tavırlarıyla ilgili çekincem var.
Şiddete başvuran, taşkınlık yapan taraftar güvenlik güçleri tarafından yakalandığında eskiden olduğu gibi kulüp yöneticileri bu kişilere sahip çıkacak mı?..
Eğer kulüp yöneticileri bu kişilere sahip çıkarsa, o zaman bu yasanın hiçbir gereği yok. Yani burada asıl önemli olan kulüp yöneticilerinin dirayetli davranması, şiddete başvuranlara sahip çıkmamasıdır.
Şiddete başvuran, statlara zarar veren bu kişilerin cezasını kulüpler çekiyor. Örneğin kottuklar kırıldığında Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri hasar tespiti yapıyor ve evsahibi kulüplere bildiriyor. Kulüpler de zararı karşılıyor. Sonuçta kulüpler bu darboğazda bu tür işlerle de uğraşıyor.
Sahi kulüplerden söz açılmışken bir şey aktarmak istiyorum. İnternetten, ajanslara bakıyorum. Bir çok kulüp yöneticisi kendi taraftarını şiddete başvurmama konusunda uyarıyor. Yeni yasanın ağır yaptırımlar uyguladığından bahsederek bir bakıma taraftarlarını sağduyulu hareket etmeye çalışıyor...
Bakıyoruz Adana takımlarının yöneticilerine “Tık” yok..
Taraftarlarını uyarma ihtiyacını hissetmiyorlar. Demek ki, Adana takımlarının yöneticileri taraftarlarına güveniyor. Gerçi şiddete başvuranlara taraftar demek bile yanlış. Taraftar tuttuğu takımını seven, kollayan kişidir. Zaten takımını seven, kollayan kişi şiddete başvurmaz. Ancak, kulüp yöneticileri yine de duyarsız kalmamalıydı.
Noktalayacak olursak.. Teşekkürler sayın Fazlı Bayram Hadi...
Teşekkürler Adana Emniyet Müdürlüğü...


YORUMLAR

  • 0 Yorum