Şiddet Yasasıyla ilgili hatırlatma!
HÜSEYİN SUNGUR

HÜSEYİN SUNGUR

Şiddet Yasasıyla ilgili hatırlatma!

10 Kasım 2014 - 16:47

Bu hafta lig maçları start alıyor...
Adana 5 Ocak Stadı, Adanaspor ve Adana Demirspor’un oynayacağı lig maçlarına hazır hale getirildi. Adanaspor ve Adana Demirspor ilk maçlarını deplasmanlarda yapacak. Adanaspor İzmir deplasmanında Karşıyaka ile karşılaşırken, Adana Demirspor da Mardinspor’la rakip sahada maç yapacak.
Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin önlenmesine dair Kanun” çıktı. Bu kanunda ağır cezalar var. Bu kanun şike yapanları da kapsıyor. Ancak, burada şikeden ziyade “Şiddet”ten bahsedeceğim..
Daha önce bu sütunlarda dile getirmiştim yazacağım konuşu. Ancak, hatırlatmakta fayda görüyorum. Maç oynanan statlarda “Şiddet”e başvuranlar yaptıklara eyleme göre hangi cezalarla karşı karşıya gelecek?..
Stada maç izlemeye gelecek olan ve “Şiddet”e eğilimli kişiler bu çıkan kanunda ne gibi cezalar verildiğini bilmiyordur. Yani sahaya yabancı madde (Pet Şişe, Taş, Çakmak) atanlar nasıl bir cezayla karşılaşacaklar. Bunu zannederim hiç kimse bilmiyordur.
Bu kanun çıktığı sıralarda bu sütunlardan bir öneride bulunmuştum. Demiştim ki, Kulüp yöneticileri veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü stada maça gelenleri bilgilendirmek amacıyla sadece “Şiddet’e başvuracak kişilerin hangi cezalarla karşılaşacağı bölümün alınarak bir el ilanı şeklinde hazırlanıp stada maç izlemeye gelen taraftarlara dağıtılması caydırıcı olabilir...”
Bu önerime Gençlik ve Spor İl Müdürü sayın Fazlı Bayram Hadi sıcak baktı ve böyle bir hazırlığın içerisinde olduklarını bildirmişti. Şu aşamada durum nedir bilmiyorum. Ancak, hatırlatmakta fayda görüyorum.
Zira “Şiddet”e başvuranların cezasını Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinin yanı sıra kulüpler çekiyor. Kulüpler para cezasına çarptırılmasının yanı sıra “Seyircisiz” maç oynama veya “Saha Kapatma” gibi cezalarla karşı karşıya kalıyor.
Bizden hatırlatması...


YORUMLAR

  • 0 Yorum