Şiddete başvuran yandı!
HÜSEYİN SUNGUR

HÜSEYİN SUNGUR

Şiddete başvuran yandı!

10 Kasım 2014 - 16:47

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesini Dair Kanun Nisan ayında yürürlüğe girdi. Bu yasanın çıkmasıyla birlikte en çok kulüpler ve Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri rahatlayacak. Çünkü, stadın içerisinde olay çıkaranların faturası kulüplere çıkartılıyor. Bunun yanı sıra statlarda kırılan koltukların yenisini aldırmak Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine düşüyor. Gerçi, statlara verilen zararların tazmini ev sahibi kulüplerden alınıyor. Ancak, parası olmayan kulüpler ne yapacak. Burada da fatura Gençlik ve Spor İl müdürlüklerine çıkıyor.
Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait olan 5 Ocak Stadı’nın güvenlik kameraları yenilendi ve sayısı artırıldı. Kameraların sayısı 48’e çıkartılırken olay çıkaranlar çok net bir şekilde görülebilecek.
Yani olay çıkaran artık “Yandı” desek yeridir. Zira Nisan ayında çıkan yasa ile cezalar ağırlaştırıldı. Yüklü para cezalarının yanı sıra hapis cezaları da verilebilecek.
İşte burada “Aklın” devreye girmesi gerekiyor. Çünkü, olay çıkaranlarda, koltuk kırıp etrafa zarar verenler “Aklı” ile hareket etse bu yasanın çıkarılmasına bile gerek kalmazdı. Yani “Akıllara ziyan” hareketler böyle bir yasanın çıkmasına neden oldu.
Halbu ki, sporun olduğu yerde şiddetin olmaması gerekiyor. Ancak, baktığımızda sporun dolayısıyla futbolun olduğu statların içinde ve dışında hep şiddet görüntüleri çıktı tv ekranlarında…
Peki bundan sonra ne olacak?..
Olay çıkaranlar “Akıllı” olacak…
“Akla ziyan” işler yapmayacaklar. Olay çıkaranlar sporun kardeşlik ve sevgi olduğunu anlayacak vey a “Adam” gibi futbol maçını izleyecekler, ya da artık statları terkedecekler.
Şiddetten kim yarar görmüş ki, statlarda olay çıkaranlar yarar görecek.
Sözü uzatmayalım ve diyelim ki, “Akıllı” olunsun, futbol maçları düzgün izlensin…


YORUMLAR

  • 0 Yorum