Şiddetten bıkanlara önerim olacak!..
HÜSEYİN SUNGUR

HÜSEYİN SUNGUR

Şiddetten bıkanlara önerim olacak!..

10 Kasım 2014 - 16:47

Uzun süredir merakla beklenen ve çıkması için ciddi bir baskı oluşturan sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine yönelik yasa TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.
Geçtiğimiz hafta içerisinde Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya spor kulüplerinin yöneticileri ve spor camiasından bir kaç kişi katıldı.
Sporda Şiddet Yasası’nın asıl amacı spor sahalarında meydana gelen şiddeti önlemek.
Ancak, iddia ediyorum bu çıkan yasanın ne getirdiğinden olay çıkaranların bilgisi yoktur.
Yani daha açıkçası spor sahalarında şiddete başvuranlar hangi cezaya çarptırılacaklarından bihaberdirler…
Buradan bir öneride bulunmak istiyorum.
Bu önerimi 5 Ocak Stadı’nın sahibi konumundaki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü mü, yoksa kiracı konumundaki Adanaspor ve Adana Demirspor kulüpleri mi dikkate alır kendilerinin bileceği bir şeydir.
Önerim şu olacak…
5 Ocak Stadı’na maç izlemeye gelen her seyirciye kapı girişinde onları ilgilendiren bölümü hazırlanmış şekilde bir broşür dağıtılarak bilgilendirilebilir.
Yani stada giden seyirci taşkınlık yaptığında neyle cezalandırılacağını bilmeli. Taraftar sahaya yabancı madde attığında ne gibi bir ceza alacak?
Kötü tezahüratta bulunduğunda alacağı ceza ne olacak?
Bunları sıralamak uzun yer kaplar..
Şiddetten yana dertli olan her kim ise, kulüpler mi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü mü, hangisi olursa olsun, hazırlanacak bir broşürde taraftarı ilgilendiren bölümü hazırlayıp stadın girişinde dağıtılmalı ki, seyirci neyle karşılaşacağını bilsin.
Sporda Şiddet ve düzenliğin önlenmesine yönelik yasa bir çok gazetenin sayfalarında yeraldı. Bir çok kişi gazeteleri okuyup bilgi sahibi olmamıştır.
Yani seyirci şunu bilmeli.. Şiddete başvurduğunda para ve hapis cezasına çarptırılacağını bilmeli kendisine çeki düzen vermeil…
Sözü uzatmayalım…
Eğer şiddetin yok olunması isteniyorsa ki öyle, bu iş gazete sayfalarıyla sınırlı kalmamalı…


YORUMLAR

  • 0 Yorum