Statlarda şiddet sona eriyor!
HÜSEYİN SUNGUR

HÜSEYİN SUNGUR

Statlarda şiddet sona eriyor!

10 Kasım 2014 - 16:47

Sporda şiddetin önlenmesini amaçlayan tasarı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yan tarafta çıkan haberin içeriğini burada tekrarlamaya gerek yok.
Önceki akşam TBMM TV’de sporda şiddetin önlenmesini amaçlayan tasarı hakkındaki görüşmeleri izledim. Bir milletvekilinin konuşması dikkatimi çekti. O vekilin ismini şu an hatırlamıyorum. Ancak, konuşmasında doğru tespitte bulundu.
Milletvekili, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Nafiz Özak’a diyor ki, “Statlarda görev yapacak özel güvenlik elemanlarını getirecek şirketle kulüpler değil, Futbol Federasyonu anlaşma imzalasın.”
Devam ediyor vekil…
“Bu şekilde şiddeti önleyemezsiniz. Çünkü kubülün kiraladığı özel güvenlik elemanı, ev sahibi takımın taraftarı olay çıkarmışsa o kişileri etkisiz hale getirmekte başarılı olamaz. Eğer ev sahibi takımın taraftarına dokunduğu zaman kulüp yöneticileri tarafından ertesi gün işten kovulur…”
CHP Milletvekili doğru bir tespitte bulunmuş. Vekilin de dediği gibi özel güvenlik şirketleri kulüplerle anlaşma imzalamamalı. O zaman bağımlı hale gelir, objektif şekilde görevini yapamaz.
Sporda şiddetin önlenmesini amaçlayan tasarı yasalaştı. Şiddete başvuran kişilere ağır cezalar uygulanacak. Ancak burada en büyük görev kulüp yöneticilerine düşüyor.
Eğer olay çıkaran kişilere kulüp yöneticileri arka çıkarsa, yani güvenlik güçleri tarafından yakalanmış olan şiddet yanlısı taraftarı kurtarmaya kalkarsa o zaman yeni yasanın hiçbir faydaszı olmaz.
Yani burada kulüp yöneticileri dik durmalı, şiddete karışmış kişilere prim vermemeli.
Yoksa şiddeti önlemek sadece sözde kalır.
Sporda şiddetin önlenmesini amaçlayan tasarı yasalaşması kulüplerin de işine geliyor. Eğer şiddet önlenirse takımların sahaları kapanmayacak, seyircisiz oynama cezasına çarptırılmayacaklar. Artık insanlar şiddet uygulamayı kafalarından silip atmalı. Herkes görevini ve haddini bilmeli. Özetleyecek olursak, taraftar tribune gelerek maçı izleyecek, takımını destekleyecek.
Futbolcu da çıkacak oyununu oynayacak.
Sözü uzatmayalım..
Sporda şiddetin önlenmesini amaçlayan yasa hayırlı olsun.


YORUMLAR

  • 0 Yorum