Demirtaş: Adana uluslararası üretim merkezi haline geliyor

Vali Mahmut Demirtaş, Adana Günaydın gazetesi yazarlarını makamında ağırlayarak, gerçekleştirilen projeler ve kentin geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu

Demirtaş: Adana uluslararası üretim merkezi haline geliyor

Vali Mahmut Demirtaş, Adana Günaydın gazetesi yazarlarını makamında ağırlayarak, gerçekleştirilen projeler ve kentin geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu

 Demirtaş: Adana uluslararası üretim merkezi haline geliyor
06 Kasım 2018 - 08:49

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Vali Mahmut Demirtaş, son yıllarda yapılan yatırımlarla Adana’nın uluslararası çekim merkezi ve üretim üssü haline geldiğini belirtti. Bölgenin ekonomik ve stratejik konumunun lojistik avantaja çevrildiğini anlatan Demirtaş, tarımdan elde edilen katma değerin yükseltildiğini ve imalat sanayiinde rekabet gücünün artırıldığını söyledi. Sorunlu mahallelerdeki madde satıcılarının ve terör sempatizanlarının ayıklandığını vurgulayan Demirtaş, düzenlenen operasyonlarla 1200 kişinin cezaevine gönderildiğini dile getirdi.
Vali Demirtaş, Adana Günaydın gazetesi yazarlarını makamında ağırlayarak, kentin geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Demirtaş, Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi, Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi, Karataş Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Balıkçılık ve Su Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Sarıçam’daki Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nin Adana’yı çekim merkezi ve üretim üssü haline getireceğini vurguladı.
 
CUMHURBAŞKANIMIZ ANINDA İLGİLENDİ
 
Adana’da kırılan umutları yeşerttiklerini anlatan Vali Demirtaş, “Düşünün. Herkesin umudunu kestiği bir Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi vardı. Bu durumdan Cumhurbaşkanımızı haberdar ettik. Hemen ilgilendi, ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Bakanımız Ömer Çelik konuyla bire bir ilgilendi. Şimdi oraya 4 bin 500 dönüm daha arazi ekleyeceğiz. Yıl sonunda müteahhitlere arsa dağıtacağız. Bölgedeki sanayici ve işadamlarımız büyük sevinç içerisinde. Devletin şefkat elini gören halk kendisine ekmek kapısı açıldığı için çok mutlu.” dedi
Adana’da Aladağ’dan Karataş’a, Tufanbeyli’den Seyhan’a, Pozantı’dan İmamoğlu’na kadar ilçelerdeki tüm zenginliklerin değerlendirildiğini söyleyen Vali Demirtaş, “Cumhurbaşkanımızın iş disiplini takip ediyoruz. İş takibi şart, bu yüzden bugünün işini yarına bırakmıyoruz. Hiç ayrımsız Adana’nın tüm insanlarını seviyoruz, onlara dokunuyoruz, birebir görüşüyoruz. Birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları ile her zorluğun üstesinden geleceğimizi anlatıyoruz. Adana’mızı güzel günler bekliyor.” diye konuştu. Çalışmalardaki başarısını kurumlar arası iş takibine ve ekip ruhuna bağlayan Vali Demirtaş, kaymakamlıklar dahil kurumlardaki tüm mesai arkadaşlarını ve vilayet personelini çok sevdiğini dile getirdi.
Güney Adana projesinin başlı başına bir kalkınma hamlesi olduğunu açıklayan Demirtaş, projedeki her bir başlığın halkın refah seviyesini yükseltmek, kentin her yönden gelişip kalkınmasını sağlamak için hazırlandığını vurguladı.
 
TARIMDA ZİRVEYE ÇIKACAĞIZ
 
Vali Demirtaş, Çukurova Bölgesi’nin ve ülkenin en bereketli topraklarına sahip olan Adana’da seracılık faaliyetlerine ivme kazandırarak kentin tarımsal potansiyeline katkılar sunacak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışmalarının kenti tarımda zirve olan eski Adana haline getireceğini anlattı.
Vali Demirtaş, Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nin de faaliyete geçmesiyle, ithal edilen ürünlere yönelik ithalatın ve Türkiye'nin döviz cari açığının da azalacağına dikkat çekti. Demirtaş, ekonomiye ve istihdama katkı sağlayan bu tür yatırımların daima destekçisi olmaya devam edeceklerini belirterek,  Adana’nın ekonomisine, istihdamına ve gelişimine büyük katkılar sağlayacak organize sanayi bölgelerinin kurulmasında emeği geçen sanayici ve işadamlarına teşekkür etti.
 
KIRAÇ TARLADA BALIK YETİŞTİRECEĞİZ
 
Vali Mahmut Demirtaş, Adana’da verimli arazilerin olduğu kadar kıraç arazilerin de değerlendirildiğini ve bulunduğu bölgedeki insanlara büyük istihdam alanı yaratıldığını açıkladı.
Vali Demirtaş, Karataş ilçesi Adalı Mahallesi’nde kurulacak tarla balıkçılığı sayesinde kıraç topraklarda levrek, çupra ve karides yetiştirilebileceğini ifade etti. Balıkçılık ve su ürünleri potansiyeli oldukça büyük olan Karataş ilçesinde yapılması planlanan tarla balıkçılığı projesinin bölge ekonomisine de büyük katkılar sağlayacağına inandığını altını çizdi. Vali Demirtaş, Adana’da kurulması planlanan tarla balıkçılığın Türkiye’nin ve dünyanın en büyük Balık ve Su Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olacağını ve 2 bin nitelikli istihdam olmak üzere 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını, yaklaşık 1 milyar 500 milyon lira ticaret hacmi ve yaklaşık 200 milyon dolar ihracat hacmi olacağını dile getirdi. Demirtaş, Adana’da kurulacak organize sanayi bölgelerinde Çukurova Üniversitesi ile Bilim ve Teknik Üniversitesi’nden de yararlanacaklarını ve bilim insanları ile birlikte değerli projeler üreteceklerini kaydetti.
 
KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN ÖNCE ZİHİNSEL DÖNÜŞÜM ŞART
 
Adana’ya ilk geldiği günlerde 22 mahallenin madde bağımlılığı ve terör gibi çeşitli konularla ilgili sıkıntılı olduğunu öğrendiğini anlatan Vali Demirtaş, “İnsana dokunmadığınız anda sıkıntı başlar. Siz gidip dokunmazsanız, devletin şefkat elini hissettirmezseniz başkaları gider istediği gibi o mahallede at koşturur. Bu yüzden kentsel dönüşümden önce zihinsel dönüşüm şart. İnsanlara dokunacaksınız. İşte biz bunu yaptık. En ücra mahalledeki insana bile gidip dokunduk. Sen devletsin gideceksin. Gidip çocuklarla, gençlerle görüştük. Polisin girmediği mahalle mi olurmuş. Şu anda uyuşturucu alıp satan 1200 kişi cezaevinde. Sıkıntı yaşayan mahallelerden hepsini tek tek ayıkladık. Devletin şefkatini gören halk, bu kez kendisini ihbar etmeye başladı. Şimdi hiçbir mahallemizde sıkıntımız yok. İstediğim mahalleye, istediğim saatte gider, vatandaşlarımızın çayını kahvesini içerim. Muhtarlarımızla oturup mahallenin sorunlarını dinlerim.” şeklinde konuştu
Bugüne kadar o mahallelerde çeşitli nedenlerle ulaşılamayan yaklaşık 30 bin insanın sağlık taramasından geçirildiğini kaydeden Vali Demirtaş, hepsinin gerekli filmlerinin çekildiğini ve hastalık şüphesi bulunanların anında tedavi edildiğini vurguladı. 
 
KENTİN GİRİŞİNDE SANAYİ SİTESİ OLMAZ
Adana’nın girişindeki küçük sanayi sitesinin görsel anlamda kente yakışmadığını dile getiren Vali Mahmut Demirtaş, “Kentin girişinde sanayi sitesi olmaz. İşte biz bu yüzden tekstil kent sitesini düşündük, bu yüzden ayakkabıcılar sitesini düşündük, bu yüzden mahrukatçılar sitesini düşündük. Bu siteler kent içindeki esnafı orada bir araya getirecek. Böylece işletmeler arasında daha güçlü bir dayanışma olacak. Adana’nın bazı mahallelerinde evin kapısını açıyorsunuz karşınızda marangoz, öteki yere gidiyorsunuz başka bir işletme. Mahalle aralarında bu tür yerler olmaz, bunların tek tek toplanıp sitelerde buluşmasını sağlayacağız. Böylece her meslek erbabının bir sitesi olmuş olacak.” dedi.