Reklam
Reklam

Demirtaş: Lezzet festivali Adana’yı dünyaya tanıtacak

Vali Demirtaş, “Bu yıl tüm etkinliklerden farklı olarak 13 Ekim’de Hava Kuvvetleri’nin göz bebeği Solo Türk ekibi tarafından bir hava gösterisi de icra edilecek” dedi.

Demirtaş: Lezzet festivali Adana’yı dünyaya tanıtacak

Vali Demirtaş, “Bu yıl tüm etkinliklerden farklı olarak 13 Ekim’de Hava Kuvvetleri’nin göz bebeği Solo Türk ekibi tarafından bir hava gösterisi de icra edilecek” dedi.

Demirtaş: Lezzet festivali Adana’yı dünyaya tanıtacak
13 Eylül 2018 - 08:17

 

HAYDAR ŞENGÜL

 

 

ADANA (GÜNAYDIN) – Adana Valisi Mahmut Demirtaş, bu yıl 12 – 14 Ekim tarihlerinde ‘Gelenekselin Gücü Adına!’ temasıyla Merkez Park’ta düzenlenecek ve Adana’nın “en” yerel ve “en” geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtacak 2. Adana Lezzet Festivali’nin Adana’yı dünyaya tanıtacağını söyledi.

2. Adana Lezzet Festivali’nin tanıtım toplantısı kent protokolünün de katılımı ile Park Zirve’de yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek festival, 2 Michelin yıldızlı ünlü Belçikalı şef Alexandre Dionisio gibi uluslararası yıldız isimlerin ve ünlü ulusal şeflerin katılımıyla üç gün boyunca Adana’da bir gastronomi şöleni yaşatacak.

 Toplantıda konuşan Vali Mahmut Demirtaş, 12-14 Ekim tarihlerinde gastronomi dünyasının yıldız isimlerini Adana’da ağırlayacaklarını belirtti. Demirtaş, "Malumunuz, dünyada artık geleneksel mutfaklar ön plana çıkmış durumdadır. Tüm isim yapmış şefler geleneksel mutfaklara ve pişirme tekniklerine yönelmektedir. Adana da ülkemizin malzeme çeşitliliği, kalitesi ve zenginliği ile geleneksel Türk mutfağının önemli merkezlerinden biri konumundadır. Bizler de yerel mutfağımızın değerlerini koruyarak bugüne adapte etmenin ve geleceğe taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bu amacımızın bir yansıması olarak festivalimizin bu yılki temasını "Gelenekselin Gücü Adına!" olarak belirledik. Adana’nın farklı lezzetlerini festivale dönüştüren, Çukurova'nın birbirinden leziz yemeklerini tatma fırsatı bulacağınız; sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirecek 2. Adana Lezzet Festivali’nin, kentimize hayır ve bereket getirmesini temenni ediyorum. Bu vesile ile 2. Adana Lezzet Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçen başta festival yürütme kuruluna, belediye başkanlarımıza, kamunun ve sivil toplumun kıymetli temsilcilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizlerin aracılığıyla yerli ve yabancı misafirlerimizi ve Adanalı hemşerilerimizi 12-13-14 Ekim’de gerçekleştireceğimiz 2. Adana Lezzet Festivaline davet ediyor, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum" şeklinde konuştu.

2 Michelin yıldızlı ünlü şef Alexandre Dionisio’nun Fransa Michelin Rehberi Direktörü Sebastien Ripari’nin sunumuyla, geleneksel Adana Kebap’ı yorumlayacağı çok özel bir gastro-şovla açılacak festival, Adana’nın birbirinden nefis lezzetlerini doya doya  yemeye imkân tanırken; aynı zamanda gastronomi dünyasını Adana’da buluşturacak. 2. Adana Lezzet Festivali’ne katılacağı için gurur duyduğunu belirten şef Alexandre Dionisio, “Bu güzel maceranın bir parçası olduğum için çok gururlandım. Yemek pişirirken aslında ebedi bir çırak olarak kalıyoruz ve daima yeni şeyler keşfediyoruz. Bu festival sayesinde Adana'nın yerel mutfağını keşfedeceğim ve yeni teknikler öğreneceğim. Geleneksel mutfakları keşfetmek çok kültürlü tatların karışımlarını ve bir ülkenin kültürünü öğrenmemi sağlıyor. Bu keşif sonrasında kendi mutfağıma yeni ilham kaynakları taşıma şansı bulacağım için çok heyecanlıyım” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum