‘Hedef gözeterek ateş etmedim’

Eski ortağını öldürdüğü iddia edilen sanayici hakim karşısına çıktı

‘Hedef gözeterek ateş etmedim’

Eski ortağını öldürdüğü iddia edilen sanayici hakim karşısına çıktı

‘Hedef gözeterek ateş etmedim’
13 Haziran 2018 - 08:41

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’da iş rekabeti yüzünden eski ortağını tabancayla öldürdüğü, 2 kişiyi de yaraladığı iddia edilen sanayici ile birlikte 8 kişinin yargılanmasına başlandı.

Seyhan ilçesi Onur Mahallesi'nde plastik ve demir doğrama işinde ortaklık yapan Hüsnü Yaşar ile Serdem Kadaş ortaklıklarına son verdikten sonra aralarında rekabet ve işçi alımları konusunda husumet başladı. Serdem Kadaş, 18 Ocak'ta konuşmak için eski ortağının işyerine gitti. Bu sırada, iddiaya göre, Mehmet Emin, Nasih ve Aziz’in saldırısına uğradı. Kadaş, tabancasını çekerek Hüsnü Yaşar’ın ölümüne, Nasih ve Aziz Yaşar’ın da yaralanmasına neden oldu. Kendisi de yaralanan Serdem Kadaş ev hapsi ile serbest bırakıldı. Kadaş ile birlikte 8 kişi Adana 10.Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya sanayici Serdem Kadaş, tamamı tutuksuz Ahmet Çiftçi, Mustafa Şahin, Aziz Yaşar, Mehmet Emin Yaşar, Nasih Yaşar Serkan Yaşar ve 13 yaşındaki H.Y. ile öldürülen Hüsnü Yaşar’ın eşi Şehem Yaşar ile tarafların avukatları katıldı. Mübbet hapis cezası ile cezalandırılması istenen Kadaş, olay günü hedef gözeterek ateş etmediğini iddia etti. Hüsnü Yaşar ile 17yıldır ortak açık ve kapalı kasa yapımı ortaklığı yaptıklarını ifade eden Kadaş, eski ortağını nasıl öldürdüğünü şöyle anlattı:

“Hüsnü’nün kardeşi Aziz işyerindeki bazı malzemeleri sattığı için ortaklığa son verdik. Ben kapalı Hüsnü ise açık kasa üretimi yapıyorduk. Hüsnü, açık kasanın yanı sıra kapalı kasa üretimine de başlamıştı. Hüsnü’ye neden böyle davrandığını anlaşmanın bu şekilde olmadığını söyledim.  Hüsnü, bu şekilde çalışmaya devam edeceğini söyleyince adıma tescilli isim hakkını kullandırmayacağımı belirtip hukuki yola başvurdum.  Mehmet Emin Yaşar sorunları konuşmak için beni işyerine davet etti. Ahmet Ceylan isimli arkadaşın işyerinde buluşmayı kabul ettim. Mehmet Emin, bazı olayları gerçek dışı anlatınca ben de kendimi katarak ‘yalan söyleyenin’ diyerek küfür ettim.  Bunun üzerine Nasih ve Mehmet Emin bana saldırdı. İşyeri sahibi araya girip gitmemi söyledi. Kredi borcumu ödemek için bankaya giderken Hüsnü’nün işyerinin önünden geçerken içeri girip olayları konuşmak istedim.  İçeriye girdiğim de Aziz, Nasih ve Mehmet Emin ellerindeki cisimle kafama vurdular. Kendilerini caydırmak için tabancamla iki el havaya ateş ettim.  Hedef gözeterek ateş etmedim.  Ateş ettikten sonra Aziz elimi tuttu, silah tekrar patladı.  Hüsnü’nün vurulduğunu ve öldüğünü olaydan 2 gün sonra öğrendim. “

Öldürülen Hüsnü Yaşar’ın kardeşi Aziz Yaşar, sanığın elindeki tabancayla içeri girip ateş etmeye başladığını söyledi. Yaşar, “Nasih bacağından yaralandıktan sonra ağabeyim Hüsnü’ye ateş etti. Ağabeyimin vurulup yere düştüğünü gördüm. Kendisini engellemeye çalışırken serçe parmağımdan yaralandım. Cebinde dolu bir şarjör olduğunu gördüm” dedi. Diğer sanıklar da sanığın tabancayla ateş ettiğini gördüklerini söyledi.

Öldürülenin eşi Şehem Yaşar, olayla ilgili bilgisinin olmadığını sanıktan şikayetçi olduğunu söyledi.

Mahkeme Savcısı da, sanık Serdem Kadaş’ın tutuklanmasını istedi.

Mahkeme heyeti, ev hapsi bulunan sanık Serdem Kadaş’ın tutuklanma talebini red ederken, duruşmayı tanıkların dinlenmesi ve eksikliklerin tamamlanması için ileri bir tarihe erteledi.