Kulak tıkanıklığı yaşam konforunu düşürüyor

Kulak tıkanıklığı yaşam konforunu düşürüyor

Kulak tıkanıklığı yaşam konforunu düşürüyor
12 Aralık 2018 - 17:04

Medline Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, kulak tıkanıklığının çoğunlukla geçici bir durum olduğunu ve kendiliğinden geçebildiğini, bazen önemli bir hastalığın habercisi de olabileceğini belirtti.
Dr. Murat Arslanhan, kulak tıkanıklığının yaygın görülen ve farklı yaşlardaki kişileri etkileyebilen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıktığını ifade ederek, “Seslerin net bir şekilde duyulmasına engel olan bu durum çeşitli nedenlerle meydana gelebiliyor. Tıkalı kulağını bilinçsizce bir şekilde açmaya çalışmak ise çoğu zaman olumsuz sonuçlara yol açabiliyor” dedi.
Kulak tıkanıklığının genelde ciddi bir durum olmasa da hayat konforunu olumsuz şekilde etkileyen bir sorun olduğunu belirten Arslanhan, “Kulak tıkanıklığı çoğunlukla geçici bir durum ve kendiliğinden geçse de bazen önemli bir hastalığın habercisi de olabilir. Eğer şikayet 1 haftadan fazla sürmüşse ve tıkanıklığa kulak ağrısı-akıntısı, baş dönmesi, burun kanaması gibi eşlik eden başka bir belirti de varsa altta yatan neden çok daha ciddi bir sorun olabilir” diye konuştu.  Dr. Murat Arslanhan, “Kulak temizliği konusunda bilinçsizce hareket etmek, tıkalı kulağı açmak yerine daha çok tıkanmasına hatta bu yanlış davranış nedeniyle tıkanan kulağın ciddi sorunlara maruz kalmasına neden olabilir” diyerek kulağı herhangi bir zarar vermeden açmak için şu önerilerde bulundu: “Kulak kepçesini hareket ettirmek: Eğer söz konusu olan dış kulak yoluna su kaçmasına bağlı bir tıkanıklık ise başı her iki yana doğru eğerek kulak kepçesini hareket ettirmek kulak tıkanıklığının düzelmesini sağlayabiliyor. Yutkunmak, esnemek: Östaki tüpü tıkanıklığı kulak tıkanıklığının en sık sebeplerinden biri. Esnemek, sakız çiğnemek ve yutkunmak gibi hareketler östakinin açılıp kapanmasını sağlayarak kulak tıkanıklığını düzeltebiliyor. Sıcak duş ve buhar solumak: Sıcak duş ve buhar solumak, burun ile genizdeki mukusu incelterek akışkanlığını artırarak geniz ve burnun açılmasını sağlıyor. Östaki tıkanıklığını da giderebileceğinden kulak tıkanıklığının ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.”