Okul önlerinde yoğun denetim

Adana Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin okul önlerindeki denetimlerine Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de destek verdi. Denetimlerin okul sezonu boyunca süreceği vurgulandı.

Okul önlerinde yoğun denetim

Adana Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin okul önlerindeki denetimlerine Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de destek verdi. Denetimlerin okul sezonu boyunca süreceği vurgulandı.

Okul önlerinde yoğun denetim
14 Ocak 2020 - 08:08

 
HAYDAR ŞENGÜL
 
ADANA (GÜNAYDIN) – Okulların açılması ile birlikte Adana Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından başlatılan uygulamalar devam ediyor. Özellikle Çocuk Şube Müdürlüğü ile Narkotik ekiplerinin uyguladığı denetimlerin okul sezonu boyunca süreceği vurgulandı. Öğrencilerin sorunsuz ve başarılı bir eğitim sezonu geçirmesi için gerçekleştirilen uygulamalara Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de destek veriyor.
Yetkililer, çocukların solumak ve koklamak yoluyla veya başka bir kişilere bağımlılık yapabilen ürünlerin fiziksel ve psikolojik kontrolünü sağlamak için yoğun çaba harcadıklarını belirterek, çocukların olumsuz maddelere erişimini ve kullanımını önlemek ve bu maddelerin zararları ve etkilerinden korunmak amaçlı yapılan uygulamalarda denetlenen bir çok işyerine tebliğ ve tutanaklar düzenlendiğini ifade ettiler.
Denetlemelere katılan ekipler, çakmak gazı ve boya inceltici gibi maddelerin her ne sebeple olursa olsun satışının yapılamayacağını ve çocuklara verilemeyeceğini bildirdiler.
 
CEZAİ İŞLEM UYGULANIYOR
 
Okul önlerinde kurallara uymayan esnafa cezai işlem uygulandığını belirten yetkililer, “Tütün ve tütün mamulleri satışı ile ilgili tek dal diye tabir edilen açıktan satılan sigara satışı ile ilgili 321 denetleme 47 işlem yapılmıştır. 11 kırtasiye 720 işyerine de tek dal ilgili tebligat imzalatılmıştır. Kırtasiye malzemesi, boya incelticisi, çakmak gazı ve benzeri ile yapıştırıcı olarak kullanılan ve uçucu madde ihtiva eden ürünleri kapsayan uygulama devam ediyor. Yükümlülüklere aykırı hareket eden kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 'Sağlık için tehlikeli madde temini' başlıklı 194'üncü maddesi hükmünce adli işlemler yapılmıştır." dediler.
 
İHBARLAR ANINDA DEĞERLENDİRİLİYOR
 
Adana Emniyeti Çocuk Şubesi Polisin çocuk ve gençleri her türlü suçtan uzak tutmak, korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak için
2019 yılı eğitim ve öğretim döneminden itibaren  okul çevrelerinde sıkça denetim uygulamaları yapılıyor. Ayrıca okul ve çevresinde yapılan uygulamalarda gerek okul yönetiminden gerekse çevre esnafları ve velilerinde ihbarları anında değerlendirilerek gerekli işlemler yapılmakta
Uygulamalar kapsamında, okul çevrelerinde bulunan park, bahçe, metruk binalar, alkol satan yerler, özellikle açık ve paket olarak tütün mamullerinin satışının yapıldığı yerler, içkili yerler, denetleniyor.
Düzenlemenin yapıldığı tarihten bugüne kadar çakmak gazı satışı yapılan muhtemel yerler ile uçucu madde temin edilen yerler ile ilgili denetlemelerde 22 işyeri işlem gördü sıkı yapılan denetlemelerde 5 iş yerine  çocuklara satıştan işlem yapıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum