Şampiyonların geleceğini yıkıyorlar

Yavuzlar Spor Salonu’nun yıkılarak yerine halı saha yapılacağı ve bu amaçla okula katkı sağlanacağı iddiaları her kesimden tepki gördü

Şampiyonların geleceğini yıkıyorlar

Yavuzlar Spor Salonu’nun yıkılarak yerine halı saha yapılacağı ve bu amaçla okula katkı sağlanacağı iddiaları her kesimden tepki gördü

Şampiyonların geleceğini yıkıyorlar
28 Kasım 2018 - 08:45

Hüseyin SUNGUR
 
 
ÖZEL HABER
 
 
ADANA (GÜNAYDIN)
Adana’nın Merkez Yüreğir İlçesi’nde bulunan Yavuzlar Spor Salonu için 2019 yılında yıkım kararı çıktığı öğrenildi. Türkiye ve Balkan Şampiyonu judocuların çıktığı, 500’ün üzerinde sporcunun antrenman yaptığı Yavuzlar Spor Salonu’nun yıkılabileceğini Günaydın Adana Gazetesi 12 Mart 2018 tarihinde okuyucularına duyurmuştu.
 
Yavuzlar’da Vehbi Necip Savaşan İlkokulu ile Yavuzlar Ortaokuli arasında bulunan ve yaklaşık 30 yıldan bu yana binlerce sporcunun yetiştiği salonun 2019 yılı başlarında yıkılmasının planlandığı öğrenildi. Mülkiyeti Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü kullanım hakkı Gençlik Hizmetleri İl Spor Müdürlüğü’nde bulunan salonun yıkılması kararına sporcu velileri tepki gösterdi.
 
Judo, tekvando ve karate sporcularının antrenman yaptığı Yavuzlar Spor Salonu’nun yıkılarak yerine halı saha yapılacağı da iddia edildi. Sporcu velileri İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün geçtiğimiz aylarda da yıkım kararı aldığını, ancak verdikleri tepkilerden dolayı ertelediklerini belirttiler.
 
Haftanın 6 günü antrenman yapılan spor salonunda antrenman yapan Emine İkra Candan ve Sudenaz Buyruk judoda Balkan Şampiyonu olurken, bir çok sporcu da Türkiye Şampiyonluğuna adını yazdırdı. Yavuzlar Spor Salonu’ndaki antrenör ve sporcular judoda Avrupa şampiyonluğunu hedeflerken, salonlarının yıkılmasıyla karşı karşıya kaldı.
 
Türkiye’nin ve dünyanın en yaşlı judocusu 80 yaşındaki Ayten Alataş Yavuzlar Spor Salonu’nda antrenman yaparken, judonun tanıtımına katkılarından dolayı  Türkiye Judo Federasyonu tarafından plaketle ödüllendirilmişti.
 
Sporcu velileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün geçtiğimiz aylarda da salon için yıkım kararı aldığını belirterek, “Salonumuzun ve çocuklarımızın geleceğinin kararmaması için salonun mülkiyetinin Gençlik Hizmetleri İl Spor Müdürlüğü’ne verilmesini talep ediyoruz. Hiç olmazsa il spor müdürlüğü spor salonunu yıkma gibi bir girişimi olmaz. Yetkililer, eğer gençlere gerçekten önem veriyorsa salonumuz yıkılmaz, çocuklarımızın geleceği karartılmaz” şeklinde konuştular.