Şiddete taviz yok
HÜSEYİN SUNGUR

HÜSEYİN SUNGUR

Şiddete taviz yok

10 Kasım 2014 - 16:47


Adana Vali Yardımcısı Reşat Özdemir Başkanlığı’nda toplanan İl Spor Güvenlik Kurulu çalışmalarına Türkiye Spor Yazarları Derneği Adana Şubesi’ni temsilen şahsım da katılıyor. Toplantı bazın önemli maçlar öncesinde. Örneğin derby maçlarından önce toplanır ve alınması gereken önlemleri tartışır karara bağlarız. Buradaki amaç futbol maçlarında görev alan hakemlerin, müsabakaya çıkan futbolcuların ve yedek kulübesinde maçı izleyen diğer futbolcular ile teknik heyetin maçları sağlıklı şekilde tamamlamalarını sağlamaktır.

Maçların en iyi şekilde tamamlanması kimi zaman 2 saatı geçkin konuşur tartışırız. Adana takımlarının Mersin ve Tarsus ile yapacakları maçların olaysız şekilde geçmesi için Vali Yardımcımız Reşat Özdemir’in başkanlığında alınması gereken önlemleri en ince detayına kadar konuşur tartışırız. İl Spor Güvenlik Kuruluna katılan kurum temsilcileri, özellikle Vali Yardımcısı Reşat Özdemir, derby maçlarda konuk takımların taraftarlarının izlemesi gerektiğine inanırız. Ancak, bazen stad içerisinde ve dışında gelişen kötü olaylar nedeniyle konuk ekibin seyirci getirmemesi yönünde de kararlar çıkabiliyor. Konuk ekibin seyirci getirmemesinin yanı sıra Adana ve Tarsus’ta oynanacak maçlara da Adanalı taraftarların gitmemesi yönünde de kararlar çıkabiliyor.

Belki kamuoyunda olay çıkaranların yanına kazanç kalıyor diye bir düşünce hasıl olabilir. Ancak, öyle değil.. Olay çıkaranlar, stada ve takımlara zarar verenler mutlaka hakettikleri cezayı alıyorlar.

Her ne kadar olay çıkaranlara verilen para cezaları az olsa bile yine de caydırıcı oluyor. Yani huzuru bozanlara taviz verilmiyor. Eğer Adana takımlarının başarılı olması isteniyorsa olay çıkaranlar akıllarını başlarına almalı, maçı izleyen diğer taraftarlar da olay çıkaranlara engel olmalı. Adana takımları artık başarılı olmalı. Adana kent olarak kötü şekilde anılmamalı. Kamuoyu şunu bilmeli ki, maçlarda huzur bozanlar hakettiği cezayı buluyor.

Burada en büyük görev kulüp yöneticilerine düşüyor. Kulüp yöneticileri açıklamada bulunduklarında ağızlarından çıkanı kulaklarının duyması gerekiyor. Yani kulüp yöneticileri, kışkırtıcı, hedef gösterici açıklamada bulunmamalılar.

Sözü uzatmayalım ve noktayı koyalım..

Vali yardımcısı Reşat Özdemir başkanlığında toplanan İl Spor Güvenlik Kurulu, üzerine düşen görevi yapıyor..


YORUMLAR

  • 0 Yorum