Ak Parti Zafer Kazandı Ancak
HAYDAR ŞENGÜL

HAYDAR ŞENGÜL

Ak Parti Zafer Kazandı Ancak

10 Kasım 2014 - 16:47


AK PARTİ ZAFER KAZANDI ANCAK

AK Parti'nin büyük zafer kazandığı ancak Anayasa'yı tek başına değiştirecek çoğunluğa ulaşamadığı seçim sonrasında Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'deki siyasi alanda rakipsiz konumda olduğunu teyit ettiğini, bu kapsamda siyasi analistlere göre Erdoğan'ın Anayasa’yı yeniden yazma amacı yönünde ivme yarattığını gözlemlemek çok zor olmasa gerek.

2002'de yüzde 34, 2007'de yüzde 47 ile seçimleri kazanan AK Parti'nin bu seçimlerde yüzde 50 kazanmasının büyük zafer olduğu gerçeğini görmezden gelmek sanırım çok büyük bir haksızlık olur.

Erdoğan'ın seçim sonuçlarının ardından yaptığı konuşmada, yeni Anayasa’yı hazırlamada muhalefet partileri, akademik çevreler ve medya ile görüşlerine alacağını vurgulaması da dikkat çekici.

MHP'nin TBMM'ye yeniden dönüş yapacağı da belirtilerek "MHP yüzde 10'luk barajı aşamasaydı, bu oylar AK Parti ile CHP arasında paylaşılacak, AK Parti de rahatlıkla 330 sandalyenin üzerinde sandalye kazanacaktı" görüşüne hiç bir zaman katılmadım.
Bundan sonrasını konuşmak gerekirse MHP VE CHP’nin işi çok zor olduğunu söylemek istiyorum. Teşkilatlarının yeniden yapılanmasını yeni yüzlerin gelmesinin artık kaçınılmaz bir gerçek olduğu görüşünü görmezden gelmeyeceklerini umut ediyorum.  


YORUMLAR

  • 0 Yorum