Erkek değil 'ADAM' olmak önemli…
HÜSEYİN SUNGUR

HÜSEYİN SUNGUR

Erkek değil 'ADAM' olmak önemli…

28 Ekim 2020 - 14:28

Sabah gazetelere bakıyorsunuz 3. Sayfalarda kadın cinayetleri…
Kadına erkek, kardeş, baba, sevgili ya da karşılıksız aşk şiddetini okuyorsunuz…
İnsana gına geliyor bu tür üzücü haberleri okumaktan…
Akşam oluyor TV’yi açıyorsunuz…
Haberleri izleyelim ülkede, kentlerde ne var ne yok öğrenmek istiyorsunuz…
TV’lerin birinci haberleri öne yazık ki pandemi…
Şu kadar kişide pozitif vakaya rastlandı…
Şu kadar kişi Covit-19 virüsünden vefat etti…
Pandemi haberleri bitiyor ardından cinayet haberleri başlıyor…
Cinayet haberlerinden birinci sırada ne yazık ki kadınların öldürülmesi yeralıyor…
Kadınlar öldürülüyor…
Kadınlar şiddet görüyor…
 
***
 
Neymiş aşkına karşılık vermemiş…
Neymiş namusuna leke getirmiş…
Neymiş annesinden para istemiş vermemiş öldürmüş…
Neymiş karısından kumar parası istemiş eşi yok demiş hayatından olmuş…
Neymiş kızkardeşi çalışıp para getirmemiş…
Neymiş Erkekliğime laf etti…
Ve daha bir çok sebepten kadın cinayetleri ve kadına karşı işlenmiş şiddet…
Vay erkekliğiniz batsın…
Kadın öldürmek erkeklik midir?
Aşkına karşılık bulamadığı kadının hayatına son vermek erkekliğin neresinde var?...
Erkek dediğin annesinden para ister mi? Çalışır kazandığının bir kısmını annesine verir…
Erkek dediğin iş bulur çalışır, karısını çocuklarını geçindirir. Karısından para alıp ortada erkeğim diye gezip “Caka” satmaz…
 
***
 
Araştırmalara göre 2020’nin Eylül ayından yani geçtiğimiz ay erkekler tarafından 16 kadın öldürüldü, 20 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu…
Ekim ayının sonuna geldik…
Sizce kadın cinayetleri bitti mi?
Ne yazık ki hayır…
Peki kadın cinayetleri, kadına şiddet biter mi?..
Hiç umudum yok…
Kadın cinayetleri, kadına şiddet ve benzeri durumlar nasıl sona erer. Açıkça söylemek gerekirse şiddete başvuran, cinayet işleyen erkeklerin “ADAM” olmasıyla sona erer…
Yani erkek dediğin ADAM olur kadına sahip çıkar, kadını yok etmez…
Sonuçta kadın anadır, eştir, kızkardeştir, abladır herşeydir…
Bu tür haberlerden dolayı insan erkekliğinden utanıyor ve bu canilere “Erkekliğiniz batsın” demek geliyor içimizden…
 
***
 
Kadıın cinayetleri, kadına şiddet nerelerde, nasıl gerçekleştirilmiş biraz araştırıp birkaç tanesini buldum ve buradan yayınlamaya karar verdim. Belki şiddete başvuran-başvurmak isteyenler aşağıdaki satırları okuyup erkek olmaktan ziyade “ADAM” olmanın yolunu bulurlar da bu tür haberleri görmekten kurtuluruz.
 
***
 
 
Kayseri'de yaşayan Ayşe Taşdöven, boşanma aşamasında olan ve hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı Okan Taşdöven tarafından bir mağazada 16 yaşındaki kızının gözleri önünde vahşiçe kesici alet ile yaralandıktan sonra boğulmaya çalışıldı. 
***


Kayseri’de yaşayan 24 yaşındaki 5 aylık hamile Buket T., evli olduğu ve boşanmak istediği Mustafa Aykut T. tarafından karnından bıçaklandı. Buket T. yaşam mücadelesi veriyor. 
 
***Diyarbakır'da yaşayan 35 yaşındaki Sevda Y., ayrı yaşadığı Samet Y. tarafından bıçakla yaralandı. Sevda Y. yaşam mücadelesi veriyor.
 
***Samsun’da yaşayan 1 çocuk annesi 36 yaşındaki N.Ç., evli olduğu Z.Ç. tarafından kesici aletle yaraladı. N.Ç. yaşam mücadelesi veriyor.
 
***Reddettiği erkek tarafından öldürülen Pınar Gültekin'in otopsi raporunda Pınar'ın eziyet edilerek öldürüldüğü ortaya çıktı.
 
***
 
 
Gaziantep'de yaşayan Sezay Koçak, boşanma aşamasında olduğu  Ali Özahi ile evde tartıştıktan sonra balkondan şüpheli bir şekilde düşerek öldü.
 
***İstanbul'da yaşayan 43 yaşındaki Larysa Kuzkyk, bir binanın çatı katından şüpheli bir şekilde düşerek öldü.
 
***Adana'da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan 25 yaşındaki 4 çocuk annesi Rihab el-Rihabi evinde şüpheli bir şekilde ateşli silahla vurulmuş olarak ölü bulundu.
 
***İstanbul’da yaşayan 42 yaşındaki Yağmur Eker, birlikte yaşadığı polis memuru Bekir Özdemir’in silahıyla şüpheli bir şekilde vurulmuş olarak ölü bulundu. 
 
***
 
Mersin’de yaşayan 17 yaşındaki 5 aylık hamile Zeynep Sarıaydın, ailesini görme isteği bahane edilerek evli olduğu Erdoğan Sarıaydın tarafından evinde ateşli silahla öldürüldü.İzmir’de yaşayan Handan Doğru, boşanma aşamasında olduğu Köksal Doğru tarafından çalıştığı kuaför dükkanında ateşli silahla vurularak öldürüldü.
 
***Kocaeli’de yaşayan 39 yaşındaki 2 çocuk annesi Özlem Güneş, boşanma aşamasında olduğu Zülküf Güneş tarafından evinde boğularak öldürüldü. Özlem Güneş’in daha öncesinden birçok kez fail hakkında darp ettiği için polise başvurarak şikayetçi olduğu ortaya çıktı.
 
***İstanbul’da yaşayan 18 yaşındaki Sevilay Kaya, birlikte olduğu erkek Vüsal Oruçov tarafından kıskançlık bahane gösterilerek vahşi bir şekilde kesici aletle öldürüldü. 
 
***İzmir’de yaşayan 50 yaşındaki 2 çocuk annesi Meryem T., evli olduğu İrfan T. tarafından kesici aletle evinde öldürüldü.
 
***2013 yılında 22 yaşındayken kaybolan Zeynep Söğüt’ün öldürüldüğü dosyanın yeniden açılmasıyla ortaya çıktı.Malatya’da yaşayan 30 yaşındaki Döndü G., evli olduğu A.G. tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü.
 
***Konya’da yaşayan 66 yaşındaki Fatma Altuner, evli olduğu Hüseyin Altuner tarafından evinin bahçesinde ateşli silahla vurularak öldürüldü.
 
***Sivas’ta yaşayan 40 yaşındaki Ebru Aksu ve annesi 68 yaşındaki Şükran Aksu, Ebru’nun evlilik hazırlığı yaptığı Şenel Bulut tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü.
 
***Bilecik’te yaşayan 23 yaşındaki Handan Bul, ayrılmak istediği Yusuf Uğur tarafından ormanlık bir alana götürülen otomobil içerisinde ateşli silahla vurularak öldürüldü.
 
***İstanbul’da yaşayan 30 yaşındaki Elif Yılmaz, evli olduğu Ersin Yılmaz tarafından başka bir ilişkisi olduğu bahane edilerek ormanlık alanda ateşli silahla vurularak öldürüldü.
 
***Uşak’ta yaşayan 38 yaşındaki Mahsune Kanbere, kızı ile evlenmek istediği iddia edilen Muhammet Fahim Kaderi tarafından evinde kesici aletle öldürüldü.
 
***Antalya’da yaşayan 30 yaşında 2 çocuk annesi Duygu Çelikten 13 gün kayıp olarak aranırken kesici aletle öldürülmüş bedeni ormanlık bir alanda toprağa gömülü olarak bulundu. Birlikte olduğu erkek Veli Ünver tarafından kendisine hakaret ettiği bahane gösterilerek vahşice öldürüldüğü ortaya çıktı.
 
***Muğla’da yaşayan 35 yaşındaki Meltem Dağ, uzaklaştırma kararı aldırdığı ve boşanma aşamasında olduğu Hüseyin Dağ tarafından evinin bahçesinde ateşli silahla vurularak öldürüldü.
 
***Adana’da yaşayan 26 yaşındaki 2 çocuk annesi Serap Öner, boşanma aşamasında olduğu ve hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı Ali Ö. tarafından kesici aletle bir süre önce çocuklarını da alarak döndüğü ailesinin evinde öldürüldü.
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • (ŞERİF)
    4 ay önce
    Beyefendi. Adam olmanın bir formili var mı? 2.kadınlardanda ADAM varmı?..