Pehlivanı unutmayın!
HÜSEYİN SUNGUR

HÜSEYİN SUNGUR

Pehlivanı unutmayın!

04 Nisan 2019 - 05:42

Farkında mısınız?
5 yıl önce bugün bir olimpiyat ve dünya şampiyonu güreşçi, bu dünyadan göçüp gitmişti.
1960 Roma Olimpiyatları’nda serbest stil 87 kiloda mücadele veren İsmet Atlı, dünyada hiç kimsenin yenemediği İranlı güreşçi Gulam Rıza Tahti’yi mağlup ederek Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu oldu.
İsmet Atlı bu başarısından sonra Türkiye’nin ismini dünyaya duyurdu.
 
*****
 
Atlı, 2014 yılının 4 Nisan’ında vefat ederek aramızdan ayrıldı.
İsmet Atlı’nın Kozan’ın Toklular Köyü Mezarlığı’nda bulunan kabri başında bugün bir anma töreni yapılır mı bilemeyiz. Geçtiğimiz yıllarda Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı öncülüğünde anma töreni yapılıyordu. Bu yıl yerel seçimler daha yeni tamamlandı. Dolayısıyla belediyelerden anma töreni beklemek yanlış olur diye düşünüyorum.
Ancak, Adana’da Güreş Federasyonu İl temsilciliği var. İl Temsilciliği anma töreni düzenleyebilir.
 
*****
 
İsmet Atlı, Kozan’ın Toklular Köyü Mezarlığı’nda yatan olimpiyat ve dünya şampiyonu güreşçimizdir. Dolayısıyla her yıl anılmayı hak ediyor…
Rahmetli İsmet Atlı hiçbir zaman güreşten kopmadı. Yaşının ilerlemesine rağmen son nefesine kadar güreş sporunun içerisinde oldu. Yeni güreşçilerin yetişmesine vesile oldu.
Yetmedi gazetelerde güreş sporuyla ilgili yazılar yazdı. İsmet Atlı ile aynı gazetede yazı yazma imkânına da sahip olduk.
 
*****

 
Zaman zaman sohbetler ederdik İsmet Atlı ile…
Güreşle ilgili anılarını anlatırdı. Cana yakın bir insandı.
Hatırlanacağı üzere İsmet Atlı, 2014 yılında vefat etmişti. İsmet Atlı’nın mezarında bir baştaşı bile yoktu. Günaydın Gazetesi olarak haberini yapıp kamuoyuna yansıttık. O dönem Adana Büyükşehir Belediyespor Asbaşkanı olan Şehmus Uçar, sağ olsun ilgilendi ve İsmet Atlı’ya anıt mezar yapılmasını sağladı. Şehmus Uçar ve emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum…
Ülkemizin adını dünyaya duyurmuş insanlar unutulmamalı.
Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçimiz İsmet Atlı’yı bir kez daha rahmetle anıyorum.
Mekânı cennet olsun.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum