Emniyet Kemeri Hayat kurtarır
Kudret Baktarhan

Kudret Baktarhan

Emniyet Kemeri Hayat kurtarır

02 Ağustos 2019 - 09:05

Adana'da trafik polisleri, emniyet kemeri takmayan sürücülere güzel bir jest yaptı. Tespit edilen sürücülere ceza yazmak yerine simülasyon aracına bindirerek, olası bir kaza anında emniyet kemeri kullanmazsak yaşanabilecekleri tecrübe etmelerini sağladı.
 
***
 
İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, kentteki farklı noktalarda "Emniyet kemeri hayat kurtarır" sloganıyla uygulama başlattı.
Uygulama sırasında emniyet kemeri takmadığı tespit edilen sürücü ve yolcular simülasyon aracına bindirildi. Böylece kaza anındaki yaşanabilecekleri test etme imkanı sağladılar. Emniyet kemerinin gerçekten hayat kurtarabileceğine kanaat getirdiler. 
 
***
 
Emniyet kemerini takma oranının artırılmasında fayda sağlayan bu uygulamada yaklaşık 600 sürücü ve yolcu simülasyon aracını test etti. Amacına ulaşan bu uygulamadan herkes çok etkilendi ve emniyet kemerinin önemini anlayan sürücü ve yolcular bundan sonra emniyet kemerini kullanacaklarına söz verdiler.
 
***
Sürücüler emniyet kemeri takarak hem kendilerinin hem de araç içerisinde bulunan kişilerin emniyetini sağlamış oluyor. Konuyu açacak olursak. Mesela toplu taşıma aracının sürücüleri emniyet kemeri takarsa olası bir kaza anında direksiyonda bırakmadan diğer yolcuların hayatını da kurtarmış olur. Tersini düşünecek olursak emniyet kemeri takmamış bir sürücü kaza anında oturduğu koltuktan fırlayıp dışarı düştüğünde belki de araç devam edecek ve kazada diğer yolcular da etkilenecek. Örnekleri çoğaltabiliriz. Siz siz olun hem kendiniz, hem de araçtaki diğer kişilerin hayatını tehlikeye atmamak için emniyet kemerini mutlaka kullanın…
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum