Çocuğunuz okula gitmekte isteksiz veya okul kelimesinden rahatsız mı oluyor?
Çocuğunuzda okul kaygısı olabilir. Okulların açılmasıyla beraber ailelerden sıkça duyduğumuz sorunlardan birisi okula gitmekte isteksiz olunmasıdır.
Kaygı şiddetli endişe ve korku duyma halidir. Okula yeni başlayacak çocuklar için aslında daha çok anneden ayrılma korkusudur. Çocuklar birincil olarak bakım veren annelerine daha çok bağlanırlar ve ayrılma korkusu da beraberinde gelir. Çocuklar annelerinden ayrılmaktan, başarısız olmaktan ve düzenlerinin bozulacak olmasından endişe duyarlar. Okul kaygısı anaokulundan başlayarak üniversiteye kadar her yaştan çocuk ve ergen de görülebilir. Okula yeni başlayacak çocuklar için sağlıklı bir oryantasyon dönemi oldukça önemlidir. Bu aşamada çocuğunuzu anlamaya çalışmak oldukça önemlidir. Okulun olumlu yönlerini vurgulamak ve öğretmeninden destek almanız gerekmektedir. Çocuğunuzun okula gitmemek gibi bir seçeneği olmadığını anlamasını sağlayın. Çocuğunuzu başka çocuklar ile kıyaslamayın. Sınırlarınızı ve tutumlarınızı koruyun. Çocuğun kafasını karıştıracak davranışlardan kaçının. Sorunun ilerlemesi durumunda bir uzmandan destek almanız faydalı olacaktır.