Meryem Çam

Meryem Çam

Salgın...

27 Aralık 2021 - 16:12

Kış aylarının gelmesiyle birlikte çocuklarda hastalanmaya başladı.
Özellikle son iki haftadır daha da soğuk olan havalar sebebiyle hastalıklar daha çok artarak hastanelerin Acil Servislerinin dolmasına sebep oldu.
Bu doluluk oranlarının büüyk çoğunluğu ise çocuklardan oluşuyor.

**

Eğitim hayatının yüz yüze başlamasıyla birlikte kalabalık olan okullar hastalıkların mekanı haline geldi. Okullardaki sosyal mesafe kurallarının gözardı edilmesi ile oluşan kalabalık sınıflar dolayısıyla hastalıklarda kaçınılmaz olur. Özellikle Covid-19 virüsünün kalabalık ortamda bulaş riski daha fazladır. Bu sebeple çocuklarda bünye olarak hasta olmaya daha çok müsaittirler.
Her ne kadar dikkat edilse dahi kalabalık ortamlarda bu risk daha fazladır. 
Bunları göz önünde bulundurarak lütfen çocuklarımıza dikkat edelim...

**

Dikkat edilmediği taktirde ise hastalığın ilerlemesi ve bulaşması kaçınılmaz olur.
Hastanelerin Acil Servislerine baktığımız zaman ortalıkta bir salgının olduğunu ve çocuklara bulaştığını görüyoruz.  Acil Servisler hasta çocuklarla dolu. Hemen hemen hepsinin şikayeti ise aynı. Bu sebeple doktorlar dahi ilaç vererek çocukları tekrar eve gönderiyor.

**

Burada ise iş aileye düşüyor. Çocuk okula giderken mutlaka ama mutlaka maskesini takmalı ve toplu kullanım alanlarını kullandıktan sonra ellerini güzelce dezenfekte etmesi gerektiğini söylenmelidir.
Okuldan geldikten sonra ise önce üstünü değiştirmeli ve sonra güzelce ellerini yıkayarak temiz kıyafetlerini giymelidir.


**

Kış aylarında çocuklarımızın beslenmelerine dikkat ederken bir yandan da vitamin takviyelerinde bulunarak bağışıklıklarını güçlendirelim. Herhangi bir hastalık belirtisi görüldüğü vakit mutalaka doktora başvurulmalı.
Unutmayalım ki çocuklarımızın sağlığı her şeyden önemli...


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum